Autorstwa Photo: RAF/MOD, OGL v1.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34695136

Co z akcesem Szwecji do NATO?

W następnym tygodniu dojdzie do spotkania przedstawicieli Turcji, Szwecji i Finlandii. Głównym tematem rozmów będzie akcesji Szwecji do NATO – zapowiedział sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg.

Decyzja o rozszerzeni Sojuszu była blokowana przez Turcję, a także przez Węgrów. W tym tygodniu przedstawiciele Turcji, Szwecji i Finlandii spotkają się, by omówić sprawę akcesji Szwecji do NATO – zapowiedział stojący na czele Sojuszu, Jens Stoltenberg, który przebywał z wizytą w Stambule.

– Rozmawialiśmy o staraniach Szwecji o członkostwo w NATO. Turcja ma uzasadnione obawy dotyczące bezpieczeństwa. Żaden inny sojusznik nie miał do czynienia z większą liczbą ataków terrorystycznych. Szwecja podjęła znaczące konkretne kroki, aby odpowiedzieć na obawy Turcji. Obejmuje to zmianę szwedzkiej konstytucji, zniesienie embarga na broń i stopniowe zacieśnienie współpracy antyterrorystycznej, w tym przeciwko Partii Pracujących Kurdystanu. Zaledwie kilka dni temu weszło w życie ważne nowe ustawodawstwo dotyczące terroryzmu, więc Szwecja wypełniła swoje zobowiązania – mówił Jens Stoltenberg.

Na pytanie, czy możliwe jest przyjęcie Szwecji do Sojuszu przed szczytem w Wilnie, który odbędzie się 11 i 12 lipca, Jens Stoltenberg oznajmił, że „najwyższy czas, aby to się stało” i argumentował, że Szwecja stała się „znacznie bliższa” NATO od ostatniego szczytu, na którym sojusznicy zaprosili ten kraj do bloku. Rozmowy między Jensem Stoltenbergiem a Recepem Tayyipem Erdoganem dotyczyły także innych kluczowych kwestii z perspektywy sojuszu.

– Podczas spotkania z prezydentem Erdoganem pogratulowałem mu reelekcji i wysokiej frekwencji wśród Turków. Omówiliśmy z prezydentem Erdoganem szereg kwestii, które znajdą się w porządku obrad przyszło-miesięcznego szczytu NATO w Wilnie. Prezydent odniósł się do silnego wsparcia NATO dla Ukrainy, pracy na rzecz dalszego wzmocnienia odstraszania i obrony oraz wsparcia dla Ukrainy, a także do znaczenia naszej obecności w Kosowie, a także do walki z terroryzmem we wszystkich jego formach i przejawach – zaznaczył sekretarz generalny NATO.

NATO w odpowiedzi na starcia z serbskimi demonstrantami rozmieściło dodatkowe siły w Kosowie. Udział w tym przedsięwzięciu bierze również Turcja.

– Dziękuję Turcji za wysłanie posiłków do północnego Kosowa w następstwie niedawnych zamieszek. Turcja przyczynia się również do szkolenia sił irackich przez NATO. Przydzieliła siły do wielonarodowej grupy bojowej NATO na Węgrzech, a Turcja udzieliła Ukrainie silnego wsparcia, m.in. inicjatywy zbożowej z Morza Czarnego – wyjaśnił Jens Stoltenberg.

Łącznie w Kosowie ma znaleźć się 700 dodatkowych żołnierzy NATO.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl