fot. PAP/EPA

Obama: NATO musi otworzyć się na nowych członków

Prezydent USA Barack Obama podkreślił podczas wizyty w Estonii, że NATO musi pomóc w umocnieniu obronności Ukrainy, Mołdawii i Gruzji.

Powiedział też, że szczyt Sojuszu musi wysłać Ukrainie wyraźny sygnał wsparcia.Zaakcentował zarazem, że NATO musi trzymać drzwi otwarte dla nowych członków.

Obama przybył do Estonii bezpośrednio przed szczytem NATO w Walii, aby potwierdzić zobowiązania w dziedzinie bezpieczeństwa wobec państw bałtyckich wobec wtargnięcia Rosji na Ukrainę.

Kmdr por. rez. Maksymilianem Dura, ekspert bezpieczeństwa mówi, że problemem jest obecnie to, że NATO zajęło się sobą.

– Zaczęło się zajmować ochroną państw, które wchodzą w skład państw Paktu Północnoatlantyckiego. Tymczasem problem jest na Ukrainie. Głównym celem nie powinno być potwierdzanie deklaracji zawartych w pakcie, że poszczególne kraje pomogą sobie w momencie, kiedy nastąpi jakaś agresja na jedno z tych państw, ale powinno zawierać coś, co pozwoli rozwiązać tę sytuację na Ukrainie, co pozwoli przeszkodzić Rosji w cięciu Ukrainy. To jest najważniejszy cel. Natomiast to, że państwa paktu będą się wzajemnie chroniły, jest zagwarantowane umową i tego chyba potwierdzać nie należy – podkreślił kmdr por. rez. Maksymilian Dura.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk wyraził dziś opinię, że w nowej doktrynie obronnej jego kraju Federacja Rosyjska powinna być uznana za państwo agresora, które zagraża ukraińskiej integralności terytorialnej.

RIRM

drukuj