fot. PAP/Artur Reszko

Wspólne ćwiczenia żołnierzy Wojska Polskiego oraz NATO

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, obserwował dziś epizod wspólnych ćwiczeń żołnierzy Wojska Polskiego i NATO w Sokółce na Podlasiu. W jego ramach odbył się pokaz operacji „otocz i zniszcz”, czyli wyizolowanie i zniszczenie grupy dywersyjnej.

Na konferencji prasowej szef resortu obrony podkreślał znaczenie ćwiczeń dla budowania zdolności interoperacyjnych. To argument odstraszający ewentualnego agresora – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Szef MON wskazał też, że wyciągamy wnioski z tego, co dzieje się za wschodnią granicą naszego kraju, w jaki sposób Ukraina została zaatakowana oraz jak działa agresor. Stąd – jak dodał – ćwiczenia, a także ostatnie zapytanie ofertowe ws. kolejnych wyrzutni artylerii rakietowej dalekiego zasięgu M142 HIMARS produkcji amerykańskiej.

– Wojna, która toczy się za naszą wschodnią granicą, przypomina konflikt zbrojny z czasów II wojny światowej. Kluczowe znaczenie odgrywa tam artyleria, dlatego – rozwijając Wojsko Polskie – zdecydowaliśmy, żeby wyposażyć je w bardzo silny komponent artylerii rakietowej. Wojska rakietowe są bardzo ważne, podobnie jak wojska, które miały dziś okazję pokazać swoje zdolności, umiejętności oraz interoperacyjność – wyjaśnił minister obrony narodowej.

Minister Mariusz Błaszczak powiedział, że przyjechał też do województwa podlaskiego, by podziękować wojsku, w tym żołnierzom z 16. Dywizji Zmechanizowanej, za ich służbę w ochronie polsko-białoruskiej granicy.

Szef MON zauważył, że granica wciąż jest atakowana przez reżim Alaksandra Łukaszenki, który wykorzystuje do tego migrantów z Bliskiego Wschodu i chce doprowadzić do kryzysu.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl