fot. PAP/Darek Delmanowicz

Rzeszów: szef MON wziął udział w Centralnych Obchodach Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa

W niedzielę w Rzeszowie odbyły się Centralne Obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa. W uroczystościach wziął udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

W kościele garnizonowym sprawowana była Msza św. w intencji weteranów i ich rodzin. Przed pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego odbył się uroczysty apel.

Minister Mariusz Błaszczak, zwracając się do zebranych, dziękował im za codzienną służbę.

– Dziękuje Wam za godne reprezentowanie Polski poza granicami naszego kraju. Dziękuję Wam za postawę będącą synonimem godności i poświęcenia. Dziękuję, że tak godnie reprezentujecie Polskę poza granicami naszego kraju. To niezwykle ważne, kiedy dobrze odbierają nas nasi partnerzy i z szacunkiem odnoszą się do naszych służb – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Minister wręczył szablę honorową Wojska Polskiego płk. Grzegorzowi Kaliciakowi, dowódcy obrony ratusza w Karbali w 2004 r. Aktualnie płk. Kaliciak jest dowódcą 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa co roku przypada 29 maja.

St. chor. sztabowy w stanie spoczynku Tomasz Kloc, prezes centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, wyraził nadzieję, że ustawy o weteranach będą jak najszybciej procedowane.

– Mieliśmy przyjemność uczestniczenia w pracach, które mają za zadanie poprawić opiekę nad weteranami poszkodowanymi, jednocześnie pewnego rodzaju uprawnienia dla weteranów mają być lepsze. Chciałbym bardzo podziękować ministrowi obrony narodowej, który osobiście w tym uczestniczył – wskazał Tomasz Kloc.

Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa został ustanowiony przez Sejm w 2011 r. Status weterana posiada w Polsce ponad 22 tys. osób, a status weterana poszkodowanego – 857 osób.

RIRM

drukuj