Wojska Obrony Terytorialnej

Obrona Terytorialna to jedno z kluczowych zadań Ministerstwa Obrony Narodowej na najbliższe lata. W nowej formacji obronnej do końca 2019 r. ma służyć 53 tys. żołnierzy-ochotników.

Nowy rodzaj Sił Zbrojnych będzie zdolny do współdziałania z wojskami operacyjnymi w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa państwa, prowadzenia samodzielnych działań bojowych oraz ratowniczych np. w przypadku klęsk żywiołowych. Obrona terytorialna będzie również odpowiedzialna za organizowanie i prowadzenie samoobrony lokalnej.

Płk. Wiesław Kukła dowódca Wojskowej Obrony Terytorialnej skomentował charakter brygad, a także kwestię uzbrojenia żołnierzy.

Formacja będzie miała charakter lekkiej piechoty, więc będzie potrzebowała wyspecjalizowanego wyposażenia. Najistotniejszym dla mnie faktem jest to, że niemal w 100 procentach wyposażenie to będzie mogło być realizowane w polskim przemyśle – oznajmił dowódca WOT.

Oddziały  będą funkcjonowały na trzech poziomach. Na poziomie krajowym ma powstać dowództwo obrony terytorialnej w zreformowanym Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. W każdym województwie ma zostać powołane dowództwo brygady obrony terytorialnej, a w każdym mieście wojewódzkim – batalion obrony terytorialnej. Na najniższym poziomie, który ma być podstawą systemu, zostanie  utworzona jedna kompania w każdym powiecie.

Plan rozbudowy Wojsk Obrony Terytorialnych objaśnił minister obrony narodowej.

Wojska Obrony Terytorialnej w tym roku obejmą trzy brygady sytuowane  w województwach białostockim, rzeszowskim a także na Podlasiu. Będą równocześnie utworzone 4 bataliony obejmujące w tym roku 3 tysiące żołnierzy, w przyszłym roku będzie to 18 tysięcy, a do roku 2019 chcemy, aby WOT liczyły 53 tysiące żołnierzy – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Ponadto jak dodaje minister pieniądze wydane na budowę WOT w żaden sposób nie będą kolidowały z modernizacją polskiej armii.

Jeszcze w tym tygodniu odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy o powołaniu Wojska Obrony Terytorialnej. Rząd szacuje, że koszty jej utworzenia, wyposażenia i funkcjonowania  do 2019 r. wyniosą około 3,5 mld zł.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl