fot. PAP/Tytus Żmijewski

90. rocznica urodzin gen. Ryszarda Kuklińskiego

Przez komunistów uważany za zdrajcę, dla innych patriota i prawdziwy bohater. Generał Ryszard Kukliński ocalił nie tylko Polskę, ale cały świat przed kolejną wojną. Dziś obchodziłby 90. urodziny.

Dziś dziewięćdziesiąta rocznica urodzin gen. Ryszarda Kuklińskiego.

– Człowiek, który od lat 70. współpracował z amerykańską Centralną Agencją Wywiadowczą, którego działania przeciwko Układowi Warszawskiemu, były bardzo cenne – mówi dr Marcin Paluch z Wojskowej Akademii Lotniczej w Dęblinie.

Będąc oficerem Sztabu Generalnego Ludowego Wojska Polskiego, pułkownik Kukliński przekazywał na Zachód cenne dokumenty.

– Ryszard Kukliński przekazał Amerykanom dokładne usytuowanie centrów dowodzenia wojsk Układu Warszawskiego. Dokładnie, w którym miejscu w Polsce, prawdopodobnie w Bułgarii czy w Rosji, znajdują się bazy atomowe, które powinny wytrzymać bliskie uderzenie pocisku atomowego, ale nie bezpośrednie – wskazuje dr Marcin Paluch.

Pułkownik Ryszard Kukliński przekazał CIA w sumie 35 tys. stron różnych dokumentów. Ocenia się, że dzięki niemu uniknęliśmy III wojny światowej.

– Mamy dość ważną postać, bohatera – ocenia dr Marcin Paluch.

Współpraca z amerykańskim wywiadem trwała prawie dziesięć lat. W 1981 r. Ryszard Kukliński został potajemnie ewakuowany wraz z rodziną do USA. Tam też zmarł w 2004 roku. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Cztery lata temu prezydent Andrzej Duda pośmiertnie mianował pułkownika Ryszarda Kuklińskiego na generała brygady.

 

TV Trwam News

drukuj