fot. https://twitter.com/MON_GOV_PL

Polacy coraz częściej decydują się na służbę w Wojsku Polskim

Rośnie liczba żołnierzy. Celem jest stworzenie armii liczącej co najmniej 300 tysięcy wojskowych. Szczegółowe dane przedstawił minister obrony narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak.

Wojna na Ukrainie pokazała, jak Polska potrzebuje silnego i dobrze wyposażonego wojska. Ma ono być elementem odstraszania potencjalnego agresora, choć w tym wypadku wiadomo, że we wschodniej części Europy największe zagrożenie stanowi Rosja.

Resort obrony próbuje przyciągać nowych ochotników, Robi to, proponując dobre wynagrodzenie, nie wymaga też od razu wstępowania do armii zawodowej, ale oferuje opcje pośrednie, czyli dobrowolną zasadniczą służbę wojskową i Wojska Obrony Terytorialnej.

Liczby pokazują, że przyjęta strategia działa, na co zwrócił uwagę wicepremier, minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak.

„W latach 2010-2015 r. liczba żołnierzy wzrosła łącznie o zaledwie 1695. Tylko w 2022 r. liczba żołnierzy zawodowych w jednostkach wzrosła o 4754. W jeden rok mamy prawie trzykrotnie więcej żołnierzy niż przez 5 lat rządów koalicji PO-PSL” – napisał wicepremier Mariusz Błaszczak na Twitterze.

W ubiegłym roku wojsko liczyło 164 tyś. żołnierzy z czego blisko 14 tys. to powołania do zawodowej służby wojskowej. Tylko w tym roku dla dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej przygotowano 25 tys. miejsc.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl