Wiceszef MON: Dzień pamięci o Poległych na Misjach ważny dla sił zbrojnych

To ważny dzień dla sił zbrojnych – powiedział wiceminister obrony Bartłomiej Grabski, który wziął w środę udział w obchodach Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.

„To ważny dzień dla całych sił zbrojnych” – powiedział Grabski w trakcie uroczystości z apelem poległych pod pomnikiem, na którym umieszczono nazwiska 120 poległych i zmarłych na misjach. W imieniu szefa MON Antoniego Macierewicza złożył wyrazy szacunku i uznania, bliskim tych, którzy oddali swoje życie dla ojczyzny.

„Ten dzień przypomina nam o żołnierskiej ofierze wszystkich naszych żołnierzy, dla których misja ta była ostatnia” – powiedział dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa ppłk Leszek Stępień. „Ufamy, że pamięć o nich nie tylko nie zaginie, ale stanie się na zawsze częścią naszej bogatej tradycji wojskowej” – dodał.

Przypomniał o genezie Dnia Pamięci, ustanowionego w rocznicę tragicznego wydarzenia sprzed pięciu lat. Tego dnia w afgańskiej prowincji Ghazni pojazd polskiego patrolu wjechał na minę, zginęło pięciu żołnierzy 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. „Chcąc oddać hołd poległym w tym dniu, ale też upamiętnić wszystkich żołnierzy, którzy zginęli w historii udziału w misjach zagranicznych, już po raz drugi obchodzimy Dzień Pamięci” – dodał.

W Apelu Pamięci przypomniano o żołnierzach, którzy zginęli w misjach ONZ, NATO i UE w Korei, Egipcie, na Wzgórzach Golan, w Namibii, Libanie, Kambodży, w Tadżykistanie, na Bałkanach w Iraku i Afganistanie.

21 grudnia ustanowiono dniem pamięci o poległych i zmarłych w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa. Datę wybrano w rocznicę najtragiczniejszego wydarzenia w historii polskich misji zagranicznych. Przed dwoma laty w Warszawie zaczęło działać Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. Jego zadanie to udzielanie pomocy i wsparcia byłym uczestnikom misji wojskowych, popularyzowanie wiedzy o kontyngentach, pielęgnowanie pamięci o 120 poległych i zmarłych na misjach, począwszy od 1955 r. i misji nadzorczej w Korei.

Od połowy ubiegłego wieku w misjach zagranicznych służyło łącznie ok. 100 tys. Polaków, w przeważającej większości żołnierzy.

Obowiązująca od 2012 r. ustawa o weteranach działań poza granicami państwa przyznaje im m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją dla weteranów przebywających na rentach inwalidzkich, dopłaty do nauki oraz bezpłatną pomoc psychologiczną.

Status weterana lub weterana poszkodowanego przysługuje także funkcjonariuszom służb podległych MSW.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl