fot. WOT/Facebook

MON: Terytorialsi po raz pierwszy na Święcie Wojska Polskiego

W dniu 15 sierpnia 2017 roku, po raz pierwszy w historii, pododdział reprezentujący Wojska Obrony Terytorialnej weźmie udział w organizowanych w stolicy centralnych obchodach Święta Wojska Polskiego – informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

Będzie to wydarzenie o szczególnym znaczeniu dla wszystkich żołnierzy piątego rodzaju sił zbrojnych, którzy zamanifestują swoją obecność, po raz pierwszy prezentując się przed najwyższymi władzami państwa i społeczeństwem, wspólnie z pododdziałami pozostałych rodzajów sił zbrojnych.

W defiladzie uczestniczyć będzie pododdział złożony z czterdziestu żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej, którzy reprezentują sformowane pierwsze trzy brygady obrony terytorialnej (podlaską, lubelską i podkarpacką). Udział w defiladzie jest dla Terytorialsów swego rodzaju wyróżnieniem, gdyż chętnych było kilku na jedno miejsce, co potwierdza wysoką świadomość służby żołnierzy.

Terytorialsi, którzy wezmą udział w tegorocznej defiladzie na co dzień funkcjonują w swoich społecznościach lokalnych, wśród nich są osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, studenci, szkoleniowcy, technicy czy też historycy. Jak sami podkreślają służba w WOT pozwala im w najbardziej efektywny sposób zbalansować potrzebę służby ojczyźnie z życiem osobistym.

Podczas defilady żołnierze WOT po raz pierwszy zaprezentują się w beretach nowego wzoru w kolorze oliwkowym, które będą obok czapki rogatywki docelowym nakryciem głowy Terytorialsów.

Pododdział WOT przygotowania do defilady rozpoczął w tym samym czasie co pozostałe pododdziały wojsk operacyjnych uczestnicząc w zgrupowaniu organizowanym przez Dowództwo Garnizonu Warszawa.

Podczas tegorocznych centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej będzie można też spotkać na Warszawskiej Agrykoli, gdzie każdy chętny będzie mógł złożyć wniosek o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej, poddać się badaniu na analizatorze składu ciała, obejrzeć wyposażenie indywidualne żołnierzy WOT oraz z nimi porozmawiać.

MON/RIRM

drukuj