fot. PAP/Tomasz Waszczuk

A. Macierewicz: koncentracja polskich sił powinna być na wschodzie kraju

„Poprzedni rząd i moi poprzednicy mając świadomość, że największe zagrożenie idzie ze Wschodu, koncentrowali większość polskich sił zbrojnych na zachodzie kraju. Trudno powiedzieć co o tym decydowało.[…]” – mówi minister obrony narodowej Antonii Macierewicz. Wskazuje jednak, że ta polityka już ulega zmianie, o czym mają świadczyć m. in. utworzone wojska obrony terytorialnej.

Minister Antonii Macierewicz w swoim cotygodniowym felietonie „Głos Polski” na antenie Telewizji Trwam wskazał na ogromną potrzebę wzmocnienia granic naszego kraju. W tym celu został utworzony piąty rodzaj polskich sił zbrojnych – obrona terytorialna. Minister Macierewicz zaznacza, że jeszcze w tym roku mają zostać powołane trzy pierwsze brygady.

Na granicy wschodniej będą rozlokowane brygady, które będą liczyć do 2500 żołnierzy. Każda brygada składać się będzie z trzech batalionów, a bataliony sytuowane będą w miastach powiatowych. Natomiast w skład batalionów wchodzą kompanie, które będą sytuowane niżej – wyjaśnia minister obrony narodowej.

Antonii Macierewicz wskazuje, że będą to dobrze uzbrojone w nowoczesną broń siły, które mają być zdolne w bezpośredniej walce powstrzymywać przeciwnika tak długo, aż dotrze wsparcie sił operacyjnych.

Minister dodaje, że nie potrafi zrozumieć swoich poprzedników, którzy polską armię w większości rozlokowali na zachodzie kraju, skąd nie było większego niebezpieczeństwa dla naszego kraju.

Na zachodzie kraju nie ma zagrożenia. Jeśli już o nim mowa, to idzie ono ze Wschodu, a główny ciężar rozlokowania jednostek był mimo to na zachodzie kraju. Trudno ostatecznie powiedzieć co decydowało o takich decyzjach. Są jednak tacy, którzy twierdzili, że chodziło o to, iż z góry zakładano, że Polska między Bugiem a Wisłą w razie ataku zostanie po prostu przez wojsko opuszczona, dlatego nie sytuowano tam większych jednostek sił zbrojnych. Jak jest naprawdę to nie wiem i nie chcę nikogo w tej sprawie oskarżać – zaznacza minister Macierewicz.

Minister dodaje, że w nowoczesnej technologii walki, obrona terytorialna jest absolutnie niezbędna. Z tego powodu wczoraj w Ostródzie rozpoczęły się targi proobronne Pro Defense. Pokazywane jest tam uzbrojenie, które służy działaniom obrony terytorialnej. Można tam zobaczyć najnowocześniejsze uzbrojenie, które niemal w całości jest polskiej produkcji.

Jest to dobry prognostyk, bo wskazuje on, że powoli zbliżamy się do takiego momentu, kiedy będziemy mogli powiedzieć, że to nasz polski przemysł będzie w stanie uzbroić polską armię. A to jest fundamentem niepodległości i suwerenności. Aby obronić własny kraj, nie liczmy na to, że ktoś zamiast nas to zrobi. Jeśli nie obronisz się sam, to nikt cię nie obroni – zaznaczył minister obrony narodowej Antonii Macierewicz.

Targi proobronne Pro Defense oraz towarzyszący im Kongres Organizacji Proobronnych z Polski i innych krajów członkowskich NATO rozpoczął się 2 czerwca w Ostródzie i potrwają do poniedziałku 5 czerwca. Odbywają się tam m.in. szkolenia, warsztaty i prezentacje. W programie są m.in. szkolenie strzeleckie, szkoła przetrwania i pokazy broni. Na Expo Mazury prezentuje się ponad 120 wystawców z całej Polski.

Całość felietonu „Głos Polski” można zobaczyć [tutaj].

RIRM

drukuj