Polskie myśliwce wezmą udział w misji NATO w Bułgarii i Rumunii

W przygotowywanej przez NATO misji nadzoru przestrzeni powietrznej Bułgarii i Rumunii wezmą udział polskie myśliwce. To przesądzone, teraz dogrywane są szczegóły – informuje PAP wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Tomasz Szatkowski.

Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP, w wojsku trwają przygotowania do misji nadzoru przestrzeni powietrznej (ang. air policing) na południowo-wschodniej flance NATO. „To prawda. Będzie polski air policing na Bałkanach, nad Bułgarią i Rumunią” – potwierdził Szatkowski. „To przesądzone, teraz dogrywane są szczegóły” – dodał.

Wiceminister zaznaczył, że udział w misji to forma pokazania, że nie tylko zabiegamy o bezpieczeństwo dla siebie, ale też pomagamy partnerom z NATO.

Od 2004 r. misja Sojuszu nadzoruje przestrzeń powietrzną nad Litwą, Łotwą i Estonią, które nie mają własnego lotnictwa myśliwskiego. Inne państwa NATO na zasadzie rotacji wysyłają tam swoje samoloty bojowe. Dyżury trwają ok. czterech miesięcy. Polska sześciokrotnie wzięła udział w misji Baltic Air Policing, ostatni raz na początku 2015 r.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl