fot. pl.wikipedia.org

Polskie myśliwce wezmą udział w misji NATO w Bułgarii i Rumunii

W przygotowywanej przez NATO misji nadzoru przestrzeni powietrznej Bułgarii i Rumunii wezmą udział polskie myśliwce. To przesądzone, teraz dogrywane są szczegóły – informuje PAP wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Tomasz Szatkowski.

Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP, w wojsku trwają przygotowania do misji nadzoru przestrzeni powietrznej (ang. air policing) na południowo-wschodniej flance NATO. „To prawda. Będzie polski air policing na Bałkanach, nad Bułgarią i Rumunią” – potwierdził Szatkowski. „To przesądzone, teraz dogrywane są szczegóły” – dodał.

Wiceminister zaznaczył, że udział w misji to forma pokazania, że nie tylko zabiegamy o bezpieczeństwo dla siebie, ale też pomagamy partnerom z NATO.

Od 2004 r. misja Sojuszu nadzoruje przestrzeń powietrzną nad Litwą, Łotwą i Estonią, które nie mają własnego lotnictwa myśliwskiego. Inne państwa NATO na zasadzie rotacji wysyłają tam swoje samoloty bojowe. Dyżury trwają ok. czterech miesięcy. Polska sześciokrotnie wzięła udział w misji Baltic Air Policing, ostatni raz na początku 2015 r.

PAP/RIRM

drukuj