Szef MON o zniszczeniu Sulejowa w 1939 r.: to nie byli hitlerowcy, tylko Niemcy

To nie byli hitlerowcy, tylko Niemcy – powiedział dziś szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystości w 78. rocznicę bombardowania Sulejowa. Nie da się żadnymi słowami opisać dramatu zniszczenia 80 proc. budynków Sulejowa i wymordowania tylu jego mieszkańców – dodał minister.

„Nie da się żadnymi słowami opisać dramatu zniszczenia 80 proc. budynków miasta, 80 proc. wymordowanej ludności rozstrzeliwanej, mordowanej, tropionej jak zwierzyna. To nie byli hitlerowcy, to byli Niemcy. To była, jak trafnie powiedziano, elita armii, bo piloci niemieccy uważali się za honorową elitę armii. I tak wyglądał ich honor” – podkreślił szef MON.

Jak mówił polityk, obecnie pamięć o tamtych wydarzeniach, „gdzieś się w historii zagubiła”.

„Okazuje się, że po tylu latach, to straszliwe cierpienie, którego udziałem były wydarzenia, jakie przeżywali wasi rodzice, dziadowie, gdzieś w historii się zagubiły (…). Gdzieś w historii Europy, Niemiec, w historii innych państw nie istnieją, nie ma ich. Sześć milionów wymordowanych Polaków zostało wyeliminowanych nie tylko z ich własnego doświadczenia i życia, ale także z pamięci narodów europejskich. Nie istnieją” – podkreślił minister i zaznaczył, że jest to dramat nie tylko przeszłości, ale i przyszłości.

Szef resortu obrony podczas uroczystości w 78. rocznicę bombardowania Sulejowa oświadczył również, iż zniszczone wsie i miasta, naród polski mają prawo do prawdy o tym, jak wyglądała obrona Europy i wartości europejskich w 1939 r., kto ich naprawdę bronił, a kto niszczył.

„Dziś stąd, z Sulejowa, o to prawo wołamy, to prawo przypominamy. Przypominamy urzędnikom UE, przypominamy pani kanclerz, przypominamy panu prezydentowi Francji, przypominamy tym wszystkim, którzy chcą wytrzeć z pamięci historycznej Europy dramat Polski i dramat Polaków, dramat sześciu milionów obywateli polskich (…). Chcemy żyć w prawdzie i razem budować jedną Europę, bo chcemy, aby ta Europa była zdolna do obrony swoich wartości, z których powstała. A powstała i była budowana na wartościach chrześcijańskich, one jedynie gwarantowały współdziałanie, współpracę, pokój i przyjaźń między narodami. Gdy postanowiono je zakwestionować, gdy Niemcy i Rosja postanowiły je odrzucić i zniszczyć – zaczął się ten straszliwy pochód barbarzyństwa, którego cienie czasami powracają. I zbierają się znowu nad Europą” – akcentował Antoni Macierewicz.

Będziemy realizowali wszystkie niezbędne zmiany zgodnie z potrzebami narodu polskiego – zapowiedział stanowczo polityk.

„Przyszła zmiana – dobrzy będą nagrodzeni, źli będą wskazani. Przyszła zmiana. Naród odzyskał władzę nad swoim codziennym bytem. Będziemy realizowali wszystkie niezbędne zmiany zgodnie z potrzebami narodu polskiego. Będziemy je krok po kroku, zdecydowania, wcielali w życie, tak jak zapowiedzi dotyczące wsparcia rodzin, znane jako program 500 plus, czy zmiany dotyczące przywrócenia wieku emerytalnego” – oznajmił szef MON w Sulejowie.

PAP/RIRM

drukuj