Toruń: We wtorek manewry wojskowe Anakonda

Ponad 30 tys. żołnierzy z 23 państw NATO i krajów partnerskich weźmie w czerwcu udział w Polsce w manewrach Anakonda-16. Są to największe manewry w Polsce od 25 lat. Ćwiczenia zaplanowano w kilku punktach Polski, na największych poligonach, m.in. w Toruniu, Chełmnie, Ustce, na granicy z Litwą.

W Toruniu ćwiczenia rozpoczną się 7 czerwca. Tego dnia dwa tysiące spadochroniarzy z Polski, Wielkiej Brytanii i USA przeprowadzi desant na toruńskim poligonie. Ale wojska będą zjeżdżały do Torunia już dzień wcześniej. Z kolei 8 czerwca nastąpi zajęcie mostu gen. E. Zawackiej przez agresora, a następnie odbicie go przez wojska NATO.

– Toruń nie znalazł się przypadkiem na wojskowej mapie ćwiczeń. Mamy tu doskonałą armię, bazę oraz Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Przez te dni nasze miasto stanie się punktem zainteresowania wszystkich zajmujących się teatrem wojny na świecie. Kilkutysięczny desant, zajęcie mostu to na pewno wydarzenia warte obejrzenia, nie tylko przez zainteresowanych wojskowością, ale przez każdego – stwierdza prezydent Torunia Michał Zaleski.

Akcję „odbijania” mostu będzie można oglądać ze specjalnie w tym celu przygotowanych punktów widokowych. Dojść do nich będzie można od ulicy Winnej. Pierwszy znajdzie się na dachu schronu, na wysokości stacji paliw Statoil, drugi na wale wzdłuż ulicy Winnej, a trzeci w odległości 250 m od wału.

Manewry Anakonda odbywają się co dwa lata. W 2014 r. wzięło w nich udział 12,5 tys. żołnierzy, w tym 750 z zagranicy. W tym roku w czerwcu nie tylko w Polsce, ale i w krajach bałtyckich samych żołnierzy amerykańskich ma być 10-15 tys.

torun.pl/PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl