Noc Muzeów w Toruniu

Wszyscy pasjonaci sztuki, historii i kultury już jutro będą mieli okazję odwiedzić wiele muzeów w całej Polsce zupełnie za darmo. Zwiedzanie będzie nietypowe, bo odbędzie się wieczorem i nocą. Kolejna edycja Nocy Muzeów organizowana jest m.in. w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Wrocławiu czy Poznaniu. W Toruniu do akcji włączyło się wiele placówek.

Muzeum Okręgowe w Toruniu jest największym mieście Mikołaja Kopernika, a zarazem jednym z najstarszych w Polsce. Posiada ono osiem oddziałów. Wśród nich są m.in. Ratusz Staromiejski, Muzeum Historii Torunia, Muzeum Toruńskiego Piernika czy Dom Mikołaja Kopernika. W każdym z nich na Noc Muzeów przygotowano wiele atrakcji.

– Będziemy mogli w ratuszu obejrzeć oryginały listów Anny Wazówny. (…) Chcemy pokazać również w Kamienicy pod Gwiazdą elementy związane z orientem. Także to, co najpiękniejsze w Toruniu, a więc pierniki. Chcemy, aby nasi widzowie zapoznali się z naszą najnowszą ofertą, w tym także z mappingiem na ścianie zewnętrznej elewacji – mówił Marek Rubnikowicz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Pasjonaci filmu i kina na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego także znajdą coś dla siebie. Odbędzie się tam projekcja filmu pt. „Królewski sen”.

– Na dziedzińcu, jako jedno z siedmiu muzeów w Polsce, będziemy chcieli pokazać film o muzeach utraconych, a więc o tych stratach, które poniosło polskie dziedzictwo kulturowe w czasie II wojny światowej – tłumaczył Marek Rubnikowicz.

Drutowane naczynia, biżuteria wykonywana z różnego rodzaju przedmiotów, ubranie uszyte ze spadochronu czy lampa wykonana z koła roweru – wystawę takich przedmiotów codziennego użytku stworzonych z nietypowych materiałów będzie można zobaczyć z kolei w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prufferowej w Toruniu. Ma ona na celu ukazanie zaradności i pomysłowości ludzi zamieszkujących kilkaset lat temu tereny wiejskie, którzy wiele przedmiotów codziennego użytku wykonywali własnoręcznie.

– Z inspiracji wystawą czasową zrodził się pomysł stworzenia wspólnego programu tegorocznej Nocy Muzeów pod hasłem „Muzeum nie od rzeczy”. Przez pryzmat rzeczy, reaktywowanych rzeczy, ocalałych w muzeum, chcemy opowiedzieć zwiedzającym historię naszych wystaw, ale też historię muzeum i eksponatów, które się tutaj znajdują – powiedział dr Bartłomiej Oleszek z Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prufferowej w Toruniu.

Poza podziwianiem dzieł pochodzących z czasów dalekiej przeszłości, Noc Muzeów w Toruniu umożliwi zwiedzającym także spotkanie ze sztuką współczesną. W Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” przygotowano z tej okazji wiele ekspozycji. Wśród dzieł dotyczących Islandii, Chile czy Argentyny znajduje się także wystawa poświęcona rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości pod hasłem „I po co nam wolność?”

– W zasadzie to jest wystawa refleksyjna, aby zastanowić się nad tym, do czego nam w ogóle wolność jest potrzebna. Przedstawiamy na tej wystawie artystów, którzy czuli wolność w sobie, choć bardzo często byli posądzani o to, że wolnymi nie są – wskazał Wacław Kuczma, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”.

Centrum Sztuki Współczesnej przygotowało także dla najmłodszych zwiedzających specjalne warsztaty dotyczące sztuki.

– Pracujemy nad takim programem, żeby nie zdradzać im takiej suchej teorii związanej ze sztuką współczesną, tylko na zasadzie działań zdradzać im ciekawostki i mówić o tym wszystkim, co wydawałoby się takie niezrozumiałe albo intrygujące – zaznaczyła Elżbieta Kopacz, kierownik działu edukacji CSW.

Każdego roku w czasie Nocy Muzeów w samym tylko Toruniu placówki muzealne odwiedza ponad 15 tys. osób.

TV Trwam News/RIRM

drukuj