fot. mjr Ireneusz Bandura

Toruń: Żołnierze Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia upamiętnili ofiary katastrofy smoleńskiej

10 lat temu w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem zginął prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria oraz 94 inne osoby. Wśród nich było wielu wysokich urzędników państwowych i dowódców wojskowych. Polska delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

W dniu 10 kwietnia 2020 r. Komendant Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia płk Remigiusz Zieliński wraz ze swoim zastępcą ppłk. Romanem Piotrowskim i Komendantem Garnizonu Toruń mjr. Ireneuszem Bandurą uczcili pamięć ofiar, zapalając znicze przy Epitafium Smoleńskim, które znajduje się na ścianie przy kościele Miłosierdzia Bożego i św. Siostry Faustyny w Toruniu. Epitafium to przedstawia prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żonę Marię, których podobizny wykonane są z brązu. Wokół na tabliczkach układających się w kształt skrzydeł zostały wypisane w kolejności alfabetycznej nazwiska pozostałych ofiar katastrofy. Autorem epitafium jest Tadeusz Antoni Wojtasik – artysta rzeźbiarz z Torunia.

Żołnierze upamiętnili te wydarzenie sprzed 10 lat. Wydarzenie, które zmieniło Polskę. W tragedii zginęli wszyscy pasażerowie samolotu, „niezależnie od przynależności partyjnych, politycznych, duchowni, świat nauki i ci wszyscy, którzy dbali o przygotowanie” uroczystości w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Doświadczenie to było dla społeczeństwa traumą. Odcisnęło się silnym piętnem w życiu społecznym. Ta data jest tym bardziej ważna dla żołnierzy toruńskiego garnizonu ponieważ w katastrofie stracili swoich przełożonych – żołnierzy Wojska Polskiego.

mjr Ireneusz Bandura

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl