Wnioski naukowców po konferencji smoleńskiej

Bezpośrednią przyczyną katastrofy smoleńskiej prawdopodobnie był wybuch – to wniosek z obrad konferencji smoleńskiej. Kilka dni temu ukazał się dokument końcowy spotkania.

Czyt: Dokument końcowy Konferencji Smoleńskiej

 

Organizatorzy zaakcentowali w nim, że istnieją inne racjonalne wyjaśnienia przebiegu katastrofy smoleńskiej niż podane w wersji oficjalnej. Zwrócili jednak uwagę, że potrzebne są dalsze badania w celu pełnego wyjaśnienia tragedii.

Celem zwołania konferencji było m.in. stworzenie forum dla przedstawienia interdyscyplinarnych badań dotyczących mechaniki lotu i mechaniki zniszczenia samolotu TU-154M w „katastrofie smoleńskiej”.

– Konferencja zrealizowała postawiony cel. Przedstawiono 19 referatów  reprezentujących cały wachlarz współczesnych dziedzin nauki technicznej. Konferencja ukazała z jednej strony możliwości badawcze współczesnej nauki, a z drugiej potrzebę dalszych badań dla pełnego wyjaśnienia przebiegu katastrofy, gdyż do tego niezbędny jest dostęp do dowodów i o dostęp do tych dowodów postulują uczestnicy konferencji – powiedział  prof. Janusz Kawecki z komitetu inspirującego konferencję naukową.

Jak powiedział prof. Piotr Witakowski, przewodniczący komitetu organizacyjnego, konferencja nie kończy niezależnych badań nad katastrofą w Smoleńsku.

– Jest to postulat i zobowiązanie, które w tym dokumencie jest zawarte, że w miarę postępu badań będą one przedstawiane publicznie w takiej formie, która jest zaprzeczeniem tajności. Raczej jest to niespotykane w ramach działań, które wcześniej oficjalnie były prowadzone dla wyjaśnienia okoliczności tej tragedii. Tam się raczej dba o to żeby nie przeciekły jakiekolwiek informacje, ale to nie jest znamienne dla nauki. Dla nauki jest znamienna jawność i otwartość – podkreślał prof. Piotr Witakowski.

Wypowiedź prof. Janusza Kaweckiego:


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź prof. Piotra Witakowskiego:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj