Protest przeciwko opóźnieniu budowy obwodnicy Suwałk

Jutro mieszkańcy Suwałk wyjdą na ulice by sprzeciwić się wycofywaniu przez rząd środków na budowę obwodnicy miasta, która powstaje od 30 lat.

Dwa olbrzymie marsze na dwie godziny zablokują przebiegającą przez miasto drogę krajową nr 8. Udział w proteście zadeklarowało już 5 tys. mieszkańców Suwałk. Miesiąc temu powstał Społeczny Komitet Obrony Budowy Obwodnicy Suwałk, który zebrał ponad 10 tys. podpisów pod protestem przeciwko odsunięciu na czas nieokreślony budowy obwodnicy. Ministerstwo Transportu nie umieściło tej inwestycji na liście kluczowych prac drogowych planowanych na lata 2014-2020.

Przez Suwałki przemieszcza się 30 tys. pojazdów na dobę, większość z nich to tiry, powodujące największą liczbę śmiertelnych wypadków. Deklaracje dt. budowy obwodnicy Suwałk i zintegrowanej z nią obwodnicy Augustowa padały ze strony rządu bardzo często, także podczas spotkania w Augustowie w 2009 r.

Wtedy ówczesny minister Cezary Grabarczyk i wicepremierem Grzegorz  Schetyna deklarowali ukończenie obu obwodnic do 2013 roku.

Poseł Jarosław Zieliński, mówi o paradoksie urzędniczym na którym cierpią mieszkańcy miasta.

– Wokół obwodnicy Suwałk, podobnie jak wokół obwodnicy Augustowa, trwa rodzaj chocholego tańca, który w przypadku suwalskiej obwodnicy ma już miejsce niemal 30 lat, a w przypadku obwodnicy Augustowa 20 lat. Ciągle pojawiają się kolejne terminy, które najpierw wyznaczane i ogłaszane są następnie przesuwane. Nie są one dotrzymywane i mimo tych wielu projektów, planów i obietnic, deklaracji składanych zwłaszcza w ostatnim czasie przez rząd Donalda Tuska w ciągu ostatnich 5 lat – ani obwodnicy Suwałk, ani też Augustowa jak nie było, tak nie ma. Nie zostały one nawet rozpoczęte – akcentował pos. Jarosław Zieliński.

Jak informuje poseł PiS protest ma pokazać partii rządzącej, że mieszkańcy Suwałk pamiętają obietnice przedwyborcze i domagają się ich realizacji.

– Protest ten będzie miał wymiar szczególny, będzie to protest antyrządowy, bo to rząd jest odpowiedzialny za budowę dróg ekspresowych. (…) Protest to apel o przyspieszenie działań w sprawie budowy obwodnicy Suwałk,  -jeżeli jest choć cień szansy na to, to warto do tego się przyczynić –mówił pos. Jarosław Zieliński.

 

Wypowiedź posła Jarosława Zielińskiego:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj