M. Żylicz: należy ponownie zbadać katastrofę Smoleńską

Należy ponownie zbadać katastrofę Smoleńską – ocenia prof. Marek Żylicz, członek rządowej komisji badającej okoliczności tragedii. Jego zdaniem zespół powinien wznowić pracę.

Żylicz na łamach jednego z dzienników stwierdził, że jeśli zespół sejmowy prowadzony przez Antoniego Macierewicza ma dowody podważające ustalenia rządowej komisji, to należy doprowadzić do ich zbadania i oceny.

Dodał, że w sytuacji gdy połowa Polaków ma wątpliwości co do raportu Millera, a część z nich uznaje za możliwą tezę o zamachu, oraz gdy zarzuca się komisji mataczenie, nie można sprawy zostawić bez wyjaśnienia.

Poseł Antoni Macierewicz, mówi, że parlamentarny zespół wielokrotnie zwracał się do premier Ewy Kopacz i byłego premiera Donalda Tuska o wznowienie prac rządowego zespołu.

– Rzecz w tym, że obecnie stan prawny tej komisji jest taki, że ona nie ma prawa – zgodnie z polskim ustawodawstwem – badania polskich katastrof lotniczych, które miały miejsce za granicą. Jeżeli państwo, na terenie którego to się stało, nie zwróciło się do Polski o takie osobne badanie, lub samo nie podjęło badań. W związku z tym musi być zmieniony stan prawny – tłumaczy poseł Antoni Macierewicz.

Macierewicz, dodał, że należałoby też doprowadzić do powołania takiego składu rządowego zespołu, który byłby wiarygodny i kompetentny.

RIRM

drukuj