W. Waszczykowski: będzie skarga dot. rosyjskiego śledztwa smoleńskiego

Polska będzie skarżyć rosyjskie śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu – zapowiedział przyszły minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Jego kandydaturę ogłosiła wczoraj kandydatka PiS-u na premiera Beata Szydło, przedstawiając skład przyszłego rządu.

W rozmowie z dziennikarzami Witold Waszczykowski zabrał głos, m.in. w sprawie relacji polsko-rosyjskich. Ocenił, że są one złe nie z naszej winy, ale wynikają z rosyjskiej agresji na Gruzję i Ukrainę. Zaznaczył, że to od Moskwy zależy, jak poprawić w tej chwili stosunki – nie tylko z Polską, ale także z resztą naszej części cywilizacji. Przyszły szef MSZ odniósł się też do kwestii wraku rządowego TU-154M.

– W sprawie wraku będziemy pytać Rosjan, dlaczego tak długo przeciągają śledztwo, a my już dwa lata temu – jako delegacja Sejmu i Senatu – przedstawiliśmy Rosjanom stanowisko polskie. To było zjednoczone stanowisko od lewicy do prawicy. Przetrzymywanie tego wraku nosi znamiona działania nieprzychylnego, wręcz wrogiego wobec Polski. Polacy nie rozumieją, dlaczego ten wrak jest tak długo przetrzymywany – podkreślił Witold Waszczykowski.

Dyplomata zapowiedział też zaskarżenie rosyjskiego śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu za jego przewlekłość.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl