Rosną koszty obsługi zasiłków

Choć gminy wypłacają mniej zasiłków, ich obsługa ciągle wzrasta- informuje jeden z dzienników. Wydatki z budżetu na realizację świadczeń rodzinnych w ubiegłym roku zmalały o 2 proc., jednak koszty ich obsługi wzrosły o prawie 14 proc., a zatrudnienie przy obsłudze świadczeń zwiększyło się o blisko 21 proc. – wynika z raportu MPiPS.

W związku z tym, gminy szukając oszczędności, wypłacają w porównaniu do ubiegłego roku o prawie trzykrotnie mniej świadczeń tym, którzy ich najbardziej potrzebują. Oszczędza się m.in. na becikowym.

Poseł Stanisław Szwed, wiceszef sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny podkreślił, że sytuacja ta spowodowana jest zmianami w prawie.

– W 2011 roku, kiedy ta ustawa była procedowana, byliśmy przeciwni tym zmianom. Dziś po raz drugi  jest ona nowelizowana, ponieważ w tej ustawie zostało wniesionych ponad 90 zmian. Poprawia to trochę ustawę z 2011 roku, jednak nie rozwiązuje najważniejszego problemu. Pierwszym zadaniem państwa powinno być wspieranie rodziny, a dopiero później powinny nastąpić dalsze kroki. Nakładane są nowe zadania na rzecz samorządu, a nie przekazuje się dodatkowych środków. Stąd rodzą się te problemy, że samorządowcy protestują przeciw takim działaniom. Jeżeli chodzi o obsługę, to jeżeli są większe zadania, kontrole, nadzór, to z tego tytułu także powinny być generowane koszty – mówił Stanisław Szwed.

Tymczasem już dziś wiadomo, że koszty obsługi nie spadną również i w tym roku. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok,w którym uznał, że wygaśniecie decyzji ws. świadczeń było niezgodne z ustawą zasadniczą, natomiast gminy przyznają nowy zasiłek dla opiekunów.

 

RIRM

drukuj