fot. twitter.com

M. Salvini proponuje utworzenie nowej grupy politycznej w Parlamencie Europejskim

Lider włoskiej Ligi Matteo Salvini zaproponował utworzenie w Parlamencie Europejskim nowej siły politycznej z przedstawicieli grup: Tożsamość i Demokracja, w której jest jego partia, Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, gdzie jest PiS, a także – Europejskiej Partii Ludowej.

„Tożsamość i Demokracja, Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy oraz Europejska Partia Ludowa i (premier Węgier Viktor) Orban. Nadszedł czas, by połączyć to wszystko, co najlepsze z tych trzech grup i zacząć odgrywać decydującą rolę w Parlamencie Europejskim” – oświadczył Matteo Salvini w niedzielę w Cascais w Portugalii. Przybył tam na konferencję jego macierzystej grupy w PE pod hasłem „Projekt innej Europy”.

Matteo Salvini zaznaczył: „Zaproponowałem następne spotkanie w czerwcu, we Włoszech albo w Polsce. Mam nadzieję, że nikt nie będzie zazdrosny ani nie będzie miał postawy blokującej, bo stawką jest Europa”.

Cytowany przez Ansę przywódca prawicowej Ligi stwierdził, że w Unii rozwiązania wymagają kwestie imigracji, rodziny.

„W niektórych kwestiach potrzebny jest w Brukseli ktoś, kto powie +nie+ najmowi macic i adopcji (dzieci) przez gejów” – mówił Matteo Salvini. Dodał: „Mam nadzieję, że także w Europejskiej Partii Ludowej są tacy, którzy nie godzą się na to, aby być podwładnymi lewicy”.

„Europa to nie Unia Europejska, to nie euro. To miliony Europejczyków” – przekonywał Matteo Salvini.

„Media traktują to jako spotkanie ekstremistów, ale my tu niesiemy zasiew. Możemy być pierwszą partią z co najmniej 130 parlamentarzystami” – powiedział Matteo Salvini.

W piątek na rozmowach z kierownictwem PiS w Warszawie była liderka prawicowej partii Bracia Włoch Giorgia Meloni. Oba te ugrupowania należą do grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Także Matteo Salvini rozmawiał wcześniej z Prawem i Sprawiedliwością i Viktorem Orbanem, ostatnio – w kwietniu w Budapeszcie.

PAP

drukuj