fot. PAP/EPA

Steinmeier: poinformuję o spotkaniu kraje bałtyckie i V4

Ministrowie spraw zagranicznych sześciu krajów UE wyrazili zdecydowaną wolę utrzymania jedności Europy – powiedział w sobotę w Berlinie szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Zapewnił, że jak najszybciej poinformuje o rozmowach kraje bałtyckie, a w poniedziałek Grupę Wyszehradzką.

„Wyraziliśmy tutaj, tak jak wczoraj w Luksemburgu, zdecydowaną wolę utrzymania jedności Europy. To będzie naszym najważniejszym i pierwszym zadaniem” – mówił szef niemieckiej dyplomacji.

Jak zaznaczył, przełom, jakim jest Brexit, powinien zostać wykorzystany „nie tylko do refleksji, lecz także do wzajemnego wysłuchania się”.

Zapewnił, że zaraz po zakończeniu spotkania, poinformuje o jego przebiegu trzy kraje bałtyckie, a w poniedziałek złoży relację krajom Grupy Wyszehradzkiej, by „posłuchać, jak tam przebiega debata i jakie są oczekiwania wobec europejskiego procesu odnowy”. Niezadowolenie ze spotkania w wąskim gronie sześciu państw wyrażał wcześniej m.in. prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves.

„Intensywne europejskie dyskusje są nam potrzebne – w dużych i mniejszych formatach, by upewnić się, jaką wybrać drogę” – powiedział.

Oprócz pełniącego rolę gospodarza szefa niemieckiej dyplomacji, w spotkaniu w stolicy Niemiec uczestniczyli Jean-Marc Ayrault z Francji, Bert Koenders z Holandii, Paolo Gentiloni z Włoch, Didier Reynders z Belgii i Jean Asselborn z Luksemburga.

PAP/RIRM

drukuj