fot. twitter.com/Straz_Graniczna

Straż Graniczna: Od przywrócenia kontroli na granicy z UE zatrzymano ponad 100 osób

Od przywrócenia tymczasowej kontroli granicznej na granicy z krajami UE zatrzymano łącznie ponad 100 osób, które przekroczyły granicę niezgodnie z przepisami – poinformowała rzecznik prasowa Komendanta Głównego SG por. Agnieszka Golias.

Tymczasowe kontrole na granicy wewnętrznej z krajami Unii Europejskiej przywrócono w związku z obowiązującym w Polsce stanem epidemii. Wprowadzono je od 15 marca; zgodnie z nowelizacją rozporządzenia w tej sprawie, będą obowiązywały do 3 maja.

Z danych przekazanych przez Komendę Główna Straży Granicznej wynika, że od 15 marca do 19 kwietnia, na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą, funkcjonariusze SG zatrzymali łącznie 102 osoby, które przekroczyły granicę niezgodnie z obowiązującymi przepisami.

Na granicy z Niemcami zatrzymano 39 osób, z Czechami – 45, ze Słowacją – 11, a z Litwą – 7. Najliczniejszą grupę zatrzymanych stanowili obywatele Ukrainy – 36 osób, następnie Polacy – 23, oraz Czesi – 21.

Strażnicy przyznają, że część osób zatrzymywanych za nielegalne przekroczenie granicy próbuje w ten sposób uniknąć kwarantanny, ale są i tacy, którzy chcą pominąć kontrolę z innych względów.

„W ubiegłym tygodniu w ręce funkcjonariuszy Straży Granicznej z Zielonej Góry wpadł mężczyzna, który przekroczył nielegalnie granicę z Niemiec do Polski. W trakcie kontroli jego dokumentów wyszło na jaw, iż powodem przekroczenia granicy w miejscu niedozwolonym było nie tylko uniknięcie odbywania kwarantanny, ale także uniknięcie zatrzymania i przymusowego doprowadzenia do aresztu śledczego” – zaznaczyła rzecznik prasowa Komendanta Głównego SG por. Agnieszka Golias.

Mężczyzna od sierpnia 2018 roku był poszukiwany na podstawie listu gończego przez Sąd Rejonowy w Miastku. Miał odbyć karę 3 miesięcy pozbawienia wolności za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu.

Dużą grupę osób, którzy nielegalnie przedostali się do Polski z Czech pod koniec marca zatrzymali funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Opolu. Łącznie zatrzymano tam 24 Ukraińców – 20 z nich przekroczyło granicę, zaś 4 osoby czekały na nich po stronie polskiej. Mieli pomóc im w dalszym powrocie na Ukrainę.

Wszystkim zatrzymanym po przesłuchaniu przedstawiono zarzuty. Otrzymali również 3 i 5-letnie zakazy wjazdy na terytorium państw Schengen. Następnie zostali odwiezieni pod konwojem do granicy i przekazani stronie ukraińskiej.

Wśród osób zatrzymanych za nielegalne przekroczenie granicy znalazły się również osoby, które przekroczyły granicę, by odwiedzić znajomych, bądź zrobić zakupy.

Jeden z obywateli Polski, przeszedł na stronę czeską, aby odwiedzić znajomego, a następnie wrócił poza wyznaczonym przejściem granicznym. Mężczyzna został ukarany mandatem oraz poinformowany o obowiązku odbycia 14-dniowej kwarantanny.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl