fot. flickr.com

UE: Rozmowy ws. Brexitu przechodzą oficjalnie do drugiej fazy

Postęp w pierwszej fazie rozmów na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest wystarczający, by zacząć kolejny etap negocjacji – zdecydowali na szczycie przywódcy 27 krajów UE. O decyzji poinformował na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

„Szefowie państw UE zgodzili się przejść do drugiej fazy rozmów o Brexicie. Gratulacje dla (brytyjskiej premier – PAP) Theresy May” – napisał Donald Tusk podczas trwającego w Brukseli szczytu.

 

Zamknięcie pierwszego etapu rozmów ws. Brexitu oznacza możliwość przejścia do negocjacji na temat przyszłych stosunków.

Pierwszy etap rozpoczął się w czerwcu i przewidywał, że Wielka Brytania i strona unijna porozumieją się w kwestiach przyszłych praw obywateli UE w Zjednoczonym Królestwie i brytyjskich w Unii, statusu granicy między Irlandią i Irlandią Północną oraz rozliczeń finansowych.

Rekomendację o przejściu do kolejnej fazy rokowań wydała najpierw Komisja Europejska, a następnie, z pewnymi zastrzeżeniami, Parlament Europejski. Piątkowa decyzja „27” nadaje tym rekomendacjom charakter formalnej decyzji.

Kolejne rozmowy ws. Brexitu mają rozpocząć się na początku stycznia.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca i zgodnie z ustaleniami ma opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku.

PAP/RIRM

drukuj