Konferencja poświęcona polityce spójności UE po 2020 roku

W Warszawie trwa konferencja poświęcona przyszłości polityki spójności UE po 2020 roku. W sympozjum udział bierze ponad 200 samorządowców z krajów wspólnoty.

Celem polityki spójności jest zapewnienie pomocy w formie dotacji dla regionów Unii Europejskiej.

Uczestnicy konferencji starają się odpowiedzieć na pytanie, jak ta polityka powinna wyglądać po 2020 roku, zwłaszcza w kontekście kryzysu gospodarczego i finansowego, które pogłębiają różnice między regionami.

Musimy położyć nacisk na wspieranie innowacji w miastach i regionach – wskazała Corina Cretu, unijna komisarz do spraw polityki regionalnej.

Naszym zadaniem, jako liderów politycznych jest oczywiście mocne wspieranie tego kierunku dla tych, którzy ciężko pracują dla Europy. Naszym zadaniem jest tworzenie regulacji elastycznych, skutecznych i prostych. Musimy harmonizować zasady przyznawania funduszy europejskich – zaznaczyła unijna komisarz do spraw polityki regionalnej.

Jak podkreślił wiceminister rozwoju, Paweł Chorąży polityka spójności to ten aspekt członkostwa w Unii, który jest najbardziej odczuwalny przez Europejczyków.

 To jest chyba ten kierunek, który powinien być kontynuowany. Szukania połączeń polityki spójności z tymi celami, priorytetami, którymi są celami ogólnoeuropejskimi. To, co jest problemem całego budżetu europejskiego, to nadmierna rola audytu, nadmierna rola kontroli – mówił wiceminister rozwoju.

Obecna, trwająca od 2014 roku perspektywa unijnej polityki spójności, kończy się właśnie w 2020 roku. Dzisiejsza konferencja to jedno z wielu wydarzeń wpisujących się w szeroką debatę na temat kształtu nowej perspektywy na lata 2020-2026.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl