fot. PAP/EPA

Premier Finlandii: kraje UE są gotowe zgodzić się na powiązanie funduszy z praworządnością

Premier Finlandii Antti Rinne uważa, że kraje Unii Europejskiej są gotowe zgodzić się na powiązanie funduszy z praworządnością. Polityk stwierdził w jednym z wywiadów, że żadne państwo wprost nie sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu. Swoją opinię uzasadnił postępem w negocjacjach na ten temat, którym przewodzi fińska minister ds. europejskich.

Szef finlandzkiego rządu nie doprecyzował jednak, co miałoby oznaczać powiązanie środków unijnych z praworządnością. Europoseł PiS dr Zbigniew Kuźmiuk wskazał, że obecnie brakuje jednoznacznych kryteriów praworządności w poszczególnych krajach.

– W przypadku praworządności nie bardzo wiadomo, w jaki sposób mianoby to mierzyć, żeby nikt tego nie kwestionował i to jest, moim zdaniem, podstawowy problem. Jeżeli uda się opracować takie kryteria, to być może w przyszłości Polska będzie gotowa takie rozwiązanie poprzeć, natomiast w obecnej sytuacji, według mojego rozeznania, takiego kryterium nie ma i jest bardzo trudno je opracować. Do tej koncepcji taki zarzut wniósł Europejski Trybunał Obrachunkowy, który opiniował swego czasu tę propozycję. Właśnie w tej opinii zaznaczono, że będzie to po prostu nieprzejrzysta procedura podejmowania decyzji na podstawie niejasnych kryteriów i to może powodować uznaniowość w podejmowaniu decyzji, a tego Komisja Europejska powinna starać się unikać – wskazał europoseł dr Zbigniew Kuźmiuk.

Od lipca trwa półroczna fińska prezydencja w Radzie UE. Jednym z priorytetów programu Helsinek są właśnie kwestie rządów prawa.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl