Dr Paszko: OPAL utrudnia Polsce uniezależnienie się od dostaw gazu z Rosji

Mamy pewną możliwość na drodze prawnej poprawienia warunków funkcjonowania gazociągu OPAL – uważa dr Piotr Paszko. Wiceprezes dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych dodał, że Gazprom będzie prowadził politykę skierowaną na zwiększeniu udziału w europejskim rynku gazu.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej na wniosek PGNiG wstrzymał wykonanie decyzji Komisji Europejskiej na temat przyznania Gazpromowi dostępu do 80 proc. przepustowości gazociągu OPAL. Zdaniem polskiej spółki, udało się zatrzymać „szkodliwą” decyzję.

Dr Piotr Paszko zauważa, że dostawy gazu przez OPAL utrudniają gospodarce polskiej uniezależnienie się od dostaw gazu z Rosji.

Osłabiają pozycję negocjacyjną Polski w staraniach o gaz norweski, pogarszają również warunki ekonomiczne projektu Bramy Północnej, czyli dostaw gazu z kierunku północnego do Polski. Polska jest okrążana przez dostawy rosyjskiego gazu z północy, a poprzez gazociąg Braterstwo również i z południa – wskazuje dr Paszko.

Obecnie Gazprom korzysta z 50 proc. przepustowości, lecz od dawna wnioskuje, by było to blisko 100 proc.

Po decyzji Komisji Europejskiej, Gazprom mógłby wprowadzić do Niemiec kilkanaście mld metrów sześciennych gazu więcej, niż był w stanie zatłoczyć do tej pory.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl