fot. PAP/Tomasz Wiktor

[TYLKO U NAS] Min. M. Wójcik: Jeżeli F. Timmermans miałby odrobinę odpowiedzialności, to przeprosiłby Europejczyków za to, co zrobił z polityką energetyczną w Europie

Frans Timmermans powinien sobie wygodnie siedzieć na kanapie w jakimś miasteczku holenderskim i przyglądać się, co się dzieje w Unii Europejskiej, a nie przyjeżdżać i pouczać nas, co mamy robić. Jeżeli miałby on odrobinę odpowiedzialności, to przeprosiłby Europejczyków za to, co zrobił z polityką energetyczną w Europie, bo on jest tego twórcą – powiedział min. Michał Wójcik, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Prawo i Sprawiedliwość straciło większość w Sejmiku Województwa Śląskiego. Doszło do tego po tym, jak z partii odeszli marszałek regionu Jakub Chełstowski i troje radnych: Rafał Kandziora, Maria Materla oraz Alina Nowak. Po odejściu z Prawa i Sprawiedliwości samorządowcy przystąpili do Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski”, a następnie wspólnie z dotychczasową opozycją dokonali zmian w prezydium Sejmiku i wybrali nowy zarząd województwa śląskiego. [czytaj więcej]

W poniedziałek Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej,  holenderski polityk oraz dyplomata, odwiedził Śląsk.

– Frans Timmermans to holenderski polityk, który ma określoną pozycję w Komisji Europejskiej. Ma on fobię na punkcie Polski i Polaków. Od wielu lat mam okazję obserwować jego działalność. Pierwszy raz, kiedy był konflikt wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego, kiedy nie podobało mu się, że są przyjmowane nowe regulacje dotyczące Trybunału Konstytucyjnego w naszym kraju. Bardzo się wtedy wymądrzał. Nie ukrywam, że wtedy po raz pierwszy miałem okazję usłyszeć, że „łamiemy praworządność” i że mamy podporządkować tak Trybunał Konstytucyjny, jak on to widzi swoimi oczami. Kuriozalny problem polega na tym, że w Holandii nie ma w ogóle Trybunału Konstytucyjnego, tam jest Rada Stanu – powiedział gość Radia Maryja.

Michał Wójcik zwrócił uwagę, że każdy kraj sam sobie może ustalić porządek prawny i to, co jest zgodne z istniejącą konstytucją, a co nie jest.

– Drugi raz był przy okazji naszych reform, kiedy Timmermans kontestował wszelkie reformy dotyczące wymiaru sprawiedliwości i sądownictwa w Polsce. Nie podobało mu się to, co przygotowywał minister Zbigniew Ziobro. Bardzo mocno kontestował to jako polityk Komisji Europejskiej – zaznaczył sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.  

Warto zauważyć, że aktualnie Frans Timmermans zajmuje się tematyką ochrony środowiska czy walką z zanieczyszczeniami w ochronie środowiska.

– Jest on autorem różnych ciekawych „pomysłów”, które dotykają nasz kraj. On stoi za pakietem Fit for 55 i za tym, żeby uzależniać Europę od gazu. Dzisiaj ten polityk powinien sobie wygodnie siedzieć na kanapie w jakimś miasteczku holenderskim i przyglądać się, co się dzieje w Unii Europejskiej, a nie przyjeżdżać i pouczać nas, co mamy robić. Jeżeli miałby on odrobinę odpowiedzialności, to przeprosiłby Europejczyków za to, co zrobił z polityką energetyczną w Europie, bo on jest tego twórcą – podkreślił gość „Aktualności dnia”.  

Podczas poniedziałkowej wizyty Fransa Timmermansa na Śląsku, do której odniósł się Paweł Sałek, doradca prezydenta RP ds. ochrony środowiska i klimatu,  padła zapowiedź (ze strony holenderskiego polityka), że Polska odejdzie szybciej od górnictwa niż w 2049 roku. Ma miejsce zdecydowany nacisk ze strony unijnych instytucji, „by na siłę odejść od węgla”.

– Na Śląsku trzeba przede wszystkim rozmawiać uczciwie. Uczciwe przedstawienie sprawy Timmermansowi jest takie, żeby wprost powiedzieć, że potrzebny jest węgiel. (…) Nie mamy energii z reaktorów jądrowych, bo dopiero jest przygotowany program i są podpisane porozumienia, i dopiero za kilkanaście lat będą reaktory jądrowe. Musimy się zastanowić, co zrobić jako kraj, którego gospodarka bardzo uzależniona jest od węgla. Co mamy zrobić? To jest oczywiste. Musimy się odnieść do naszego najtańszego nośnika, czyli węgla, którego według wytycznych naukowców mamy na ok. 200 lat. Jako Solidarna Polska wskazaliśmy konkretne pola, gdzie powinna być prowadzona eksploatacja. To nowe pola, które nawet nie wymagałyby wielkich nakładów finansowych. Musimy patrzeć oczami polskiego obywatela, a nie Holendra, który siedzi w Komisji Europejskiej, który nie rozumie pewnych rzeczy – podsumował sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.  

Cała rozmowa z udziałem min. Michała Wójcika dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl