Mniej funduszy dla Polski w ramach polityki spójności UE na lata 2021-2027

Nawet 8 mld euro mniej może otrzymać Polska w ramach unijnej polityki spójności na lata 2021-2027. Znacznie okrojona ma być cała pula środków dla tego sektora. Sam Brexit powoduje lukę w wysokości około 60 mld euro. Tak wynika z nieoficjalnych, wstępnych wyliczeń, które podają źródła PAP w Brukseli. 

W myśl jednej z przytaczanych wersji całkowita suma środków dla Polski w budżecie UE miałaby wynosić 80 mld euro. To byłoby poważne uszczuplenie finansów – w obecnej „siedmiolatce” jest 25 mld euro więcej.

Zamiast krajów Wschodu w większym stopniu z polityki spójności mają skorzystać kraje południa Europy np. Grecja, Hiszpania czy Portugalia.

Ekonomista Sławomir Horbaczewski nie wierzy w drastyczne ograniczenie funduszy i wskazuje na znaczący głos Polski ws. ich rozdzielania. Dodaje, że krajowa gospodarka coraz lepiej się rozwija i generuje inwestycje.

– W tej chwili polska gospodarka jest tak ustawiona i tak rozkręcona, że będzie funkcjonowała w sposób efektywny, z góry zakładając, że tych środków z UE będzie mniej, dlatego że w polityce makroekonomicznej rząd wie, że środków z UE będzie coraz mniej. Po pierwsze, my jesteśmy krajem coraz zamożniejszym. W coraz mniejszym zakresie spełniamy warunki do otrzymywania środków z wielu programów tzw. pomocowych UE, ponieważ mamy coraz lepsze współczynniki i to jest naturalny proces. Po drugie mamy w tej chwili taką sytuację, że inwestycje, które są w dużej mierze – jak mówi mi wiele osób – uzależnione od środków unijnych, w coraz mniejszym zakresie są uzależnione od środków unijnych – wskazuje Sławomir Horbaczewski.

W nowym budżecie UE ma być mniej programów, większa elastyczność oraz zmiany w polityce spójności i polityce rolnej, w tym cięcia środków.

Komisja chce powiązać środki np. z poziomem bezrobocia wśród młodych. Część środków zostanie przekierowana na ochronę granic zewnętrznych czy problemy z migracją oraz współpracę w dziedzinie obronności.

Źródła PAP podają, dostęp do środków nie będzie powiązany z praworządnością. Komisja Europejska 2 maja ma przedstawić projekt budżetu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl