fot. pixabay.com

Polscy rolnicy mają otrzymać 33,5 mld euro w nowej perspektywie budżetowej UE – to o ponad 3 mld więcej niż planowano

Aż o ponad 3 mld euro więcej niż planowano otrzymają polscy rolnicy w nowej perspektywie budżetowej UE. Tak zakłada najnowsza propozycja KE, którą w najbliższy poniedziałek omówią ministrowie rolnictwa państw Wspólnoty.

Trwają ostatnie negocjacje budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Unijny komisarz ds. rolnictwa przekazał najnowsze informacje dotyczące propozycji w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej – jednego z najważniejszych obszarów budżetu Unii.

Nowe propozycje zakładają wzrost nakładów na Wspólną Politykę Rolną o 26,5 mld euro w nowej perspektywie budżetowej. W latach 2021-27 ma to być już ponad 391 mld euro. Obecnie planowany kształt Wspólnej Polityki Rolnej jest bardzo korzystny dla Polski – poinformował komisarz Janusz Wojciechowski.

– To będzie oznaczało, że polscy rolnicy – zamiast planowanych w 2018 roku kwoty 30,5 mld euro, taka była przewidywana – otrzymają 33,5 mld euro. To jest o 3 miliardy więcej niż te wcześniej planowane kwoty i to jest naprawdę bardzo dobra wiadomość. Kiedy zostawałem komisarzem ds. rolnictwa, miałem zadanie bronić tego budżetu, który był zaproponowany w 2018 roku, bo były też zakusy, żeby ten budżet jeszcze bardziej zmniejszyć – podkreślił Janusz Wojciechowski.

Na poniedziałek zaplanowano spotkanie ministrów rolnictwa państw UE, którzy mają odnieść się do propozycji KE. 19 czerwca odbędzie się szczytUE w sprawie przyszłego unijnego budżetu i funduszu odbudowy.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj