fot. flickr.com

Trybunał Sprawiedliwości UE: można zakazać nielegalnej działalności Ubera

Państwa członkowskie mogą zakazać nielegalnego prowadzenia działalności przewozowej w ramach usługi UberPop – uznał rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wydanej dziś opinii.

Nie jest ona jeszcze ostatecznym rozstrzygnięciem, ale sędziowie często podążają za rekomendacją wyrażoną w opinii rzecznika. Działalność platformy Uber wywołuje emocje i protesty w wielu państwach unijnych. Na zachodzie Europy UberPop, czyli najtańsza opcja prowadzenia usług, w ramach której nie są potrzebne żadne koncesje na przewóz osób, jest już zakazana. W Polsce oraz krajach bałtyckich dalej jednak usługa ta jest dostępna.

Dyskusja na temat działalności Ubera odbywa się między innymi w sejmowej Komisji Infrastruktury – mówi szef komisji poseł Prawa i Sprawiedliwości Bogdan Rzońca.

– Przyglądamy się kwestii Ubera, także w Komisji Infrastruktury odbyliśmy już 1-2 spotkania (póki co nieoficjalne), gdyż wciąż docierają do nas informacje, które słychać na zachodzie Europy, że działalność Ubera jest częściowo zakazana w niektórych krajach i będzie coraz bardziej zakazywana. Nie mam jeszcze wyrobionego zdania, wydaje mi się tylko, że powinniśmy doprowadzić do takiej sytuacji, żeby wszystko, co robi (w danej branży) konkurencja, było jasne i transparentne. Wciąż oczekuję opinii ministerstwa na ten temat, bo póki co każda nielegalna działalność (to musze stwierdzić) nie może być kontrolowana. Jeśli byłyby wszelkie naruszenia prawa w Polsce, jestem temu przeciwny – podkreśla Bogdan Rzońca.

Parlament Europejski przyjął w czerwcu rezolucję, wzywając Komisję Europejską do stworzenia przepisów regulujących usługi oferowane w ramach tak zwanej gospodarki dzielenia się, jakie oferuje między innymi Uber.

PAP/RIRM

drukuj