Kraje UE zatwierdziły zniesienie wiz dla Gruzinów

Ministrowie państw Unii Europejskiej zatwierdzili w poniedziałek decyzję o zniesieniu wiz dla Gruzinów. Poparli również przepisy, które ułatwiają krajom unijnym przywracanie obowiązku wizowego w sytuacjach kryzysowych.

Rozporządzenie w sprawie liberalizacji wizowej dla Gruzji wejdzie w życie 20 dni po opublikowaniu jej w Dzienniku Urzędowym UE. Obywatele Gruzji, którzy mają paszporty biometryczne będą mogli wjechać bez wizy do Unii na okres do 90 dni w ciągu pół roku w celach biznesowych, turystycznych lub rodzinnych.

„Porozumienie (o ruchu bezwizowym – PAP) zbliży mieszkańców UE i Gruzji oraz wzmocni turystykę i współprace biznesową. Jest konsekwencją przeprowadzenia przez Gruzję koniecznych reform, dotyczących bezpieczeństwa dokumentów, ochrony granic, migracji i azylu” – oświadczył minister spraw wewnętrznych Malty Carmelo Abela, cytowany w komunikacie maltańskiej prezydencji UE.

„To historyczny dzień dla Gruzji i jej obywateli” – dodał unijny komisarz spraw wewnętrznych Dimitris Awramopulos.

Komisja Europejska już wiosną 2016 roku uznała, że Gruzja, a także Ukraina spełniły warunki liberalizacji wizowej i zaleciła zniesienie obowiązku wizowego. Kraje UE zwlekały z decyzją m.in. ze względu na obawy przed wzrostem imigracji z tych dwóch państw.

PAP/RIRM

drukuj