fot. PAP/Leszek Szymański

Min. Ziobro: Przy SN powstanie sąd dyscyplinarny dla sędziów

Do wakacji przy Sądzie Najwyższym powstanie specjalny sąd dyscyplinarny dla sędziów. Wprowadzi to jedna z ustaw, które w TVP Info zapowiedział minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Surowe kary – jak mówił szef resortu – spotkają nieuczciwych sędziów, którzy nie pracują albo źle pracują. Na żadną tolerancję nie mogą liczyć sędziowie, którzy kradną albo biorą łapówki – dodał.

Minister podkreślił, że proces reformy polskiego sądownictwa ma powstrzymać kontrowersyjne decyzje sądów i przywrócić poczucie sprawiedliwości społecznej.

Sąd dyscyplinarny jest potrzebny, ale będzie pewnie dotyczył nielicznych przypadków – wskazuje poseł Waldemar Buda z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.  

– Dzisiejsza formuła postępowania dyscyplinarnego, w której to sami sędziowie siebie oceniają pod kątem odpowiedzialności dyscyplinarnej, była niewłaściwa. Pokazują to chociażby statystyki, gdzie kilka osób na przestrzeni kilkunastu lat wydalono z zawodu, podczas gdy wniosków o samo wszczęcie postępowania dyscyplinarnego albo ich prowadzenie było setki, jeśli nie tysiące. To postępowanie dyscyplinarne – wewnętrzne samych sędziów do siebie – w ramach tej procedury było niewłaściwe i to się nie sprawdzało. Była jakaś solidarność zawodowa, która nakazywała wstrzemięźliwość w pociąganiu do odpowiedzialności sędziów – mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości.

RIRM

drukuj