J. Sasin: Projekt prezydencki to pierwszy krok ws. frankowiczów

Przewalutowanie kredytów frankowych to cel, do którego w dalszym ciągu chcemy dążyć – powiedział poseł Jacek Sasin, przewodniczący sejmowej komisji finansów. Polityk na antenie Polskiego Radia był pytany o kwestie pomocy tzw. frankowiczom.

Podkomisja nadzwyczajna pracuje nad trzema projektami, które dotyczą kredytów walutowych. Wśród nich jest m.in. ustawa złożona przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, która przewiduje zwrot tzw. spreadów. Projekt Kukiz’15 zakłada przewalutowanie kredytów.

Posłowie z podkomisji w ubiegłym tygodniu skierowali wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego, aby w ciągu miesiąca przedstawiła skutki projektów.

Poseł Jacek Sasin powiedział, że pod koniec marca zapadnie decyzja, który z projektów będzie wiodącym. Jak powiedział, jest duża szansa, by był to projekt prezydencki.

– Projekt prezydencki to nie jest projekt, który zamyka sprawę. To jest pierwszy krok w tej sprawie, zresztą tak mówił prezydent Andrzej Duda. Kolejne działania się toczą. Są rekomendacje Komitetu Stabilności Finansowej dla banków, które mają w swoim portfelu kredyty walutowe. Te rekomendacje powodują, że trzymanie tych kredytów staje się dla banków nieopłacalne. To ma spowodować, i ten proces się zaczął, przewalutowanie na drodze porozumień między klientami a bankami. Będziemy monitorować ten proces. Mamy nadzieję, że to będzie najlepsza droga przewalutowania kredytów. Jeśli to się nie uda, jeśli to założenie okaże się zbyt optymistycznym, to wrócimy również do pomysłów rozwiązań ustawowych w tej sprawie – zaznaczył Jacek Sasin.

Prezydencki projekt trafił do Sejmu w sierpniu ubiegłego roku. Przewiduje, że banki będą musiały zwrócić swoim klientom różnicę między dopuszczalnym spreadem, a tym, który w rzeczywistości pobrały.

Projekt ma obejmować umowy kredytu zawarte od 1 lipca 2000 r. do wejścia w życie „ustawy antyspreadowej”, czyli 26 sierpnia 2011 r. Dotyczyć ma konsumentów, a także osób prowadzących działalność, które nie dokonały odpisów podatku w związku z kredytami.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl