fot. PAP/Andrzej Grygiel

Związkowcy wznowią rozmowy ws. warunków połączenia KHW i PGG

Górnicze związki zawodowe wznowią dziś rozmowy z przedstawicielami Ministerstwa Energii oraz zarządami Polskiej Grupy Górniczej (PGG) i Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) na temat warunków połączenia obu firm.

Przed tygodniem negocjacje w tej sprawie utknęły w martwym punkcie. Główne punkty sporne dotyczą zasad wynagradzania pracowników holdingu po jego połączeniu z PGG. We wtorek sprawą ma zająć się Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego (WRDS), której posiedzenie część związkowców określiła jako „rozmowy ostatniej szansy”. Ostatecznie okazało się jednak, że do wznowienia rozmów ma dojść jeszcze przed posiedzeniem WRDS – w poniedziałek wczesnym popołudniem.

„Przekazaliśmy stronie społecznej zaproszenie na spotkanie” – potwierdził  dziś rano rzecznik PGG Tomasz Głogowski. Wyraził nadzieję, że podczas rozmów uda się wypracować porozumienie.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP, związkowcy otrzymają także nowy projekt porozumienia, wychodzący naprzeciw im oczekiwaniom, który ma być podstawą dalszych rozmów. W negocjacjach weźmie udział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Nie będzie natomiast szefa resortu Krzysztofa Tchórzewskiego, który ma zaplanowaną wizytę w Brukseli.

Jeżeli stronom uda się dziś wypracować kompromis, we wtorek jego założenia mogłyby być przedstawione na forum WRDS, natomiast podpisanie porozumienia – o ile nie dojdzie do niego wcześniej – miałoby nastąpić najdalej w środę rano.

PAP/RIRM

drukuj