Ziobro: zamiast likwidacji – sprzedaż kopalni w ręce górników

Taką propozycję rozwiązania problemów Kompanii Węglowej przedstawił dziś Zbigniew Ziobro, lider Solidarnej Polski.

To alternatywa do programu naprawczego dla Kompanii Węglowej, przyjętego w środę przez rząd Ewy Kopacz. Wśród rozwiązań rząd wskazał likwidację 4 kopalń KW, przeniesienie 6 tys. osób do innych zakładów i osłony dla ponad 5 tys. zwalnianych – kosztem ponad 2 mld zł.

Na konferencji prasowej Zbigniew Ziobro odwołał się do przykładu kopalni Silesia, która również miała zostać zlikwidowana. Ostatecznie jednak została sprzedana Czechom i dziś przynosi zyski oraz daje miejsca pracy wielu ludziom.

Lider Solidarnej Polski powiedział, że jest to przykład na to, iż recepty tzw. ekspertów rządowych dotyczące sytuacji polskiego górnictwa są błędne.

– Głównym powodem trudności finansowych tych kopalni jest fatalne zarządzanie przez polityków, głównie Polskiego Stronnictwa Ludowego, przez ostatnie siedem lat. To najpierw pan Pawlak, a potem pan Piechociński nadzorowali przemysł górniczy i oni odpowiadają za złe zarządzanie i gospodarowanie polskim górnictwem. Pani premier Kopacz nie musi więc wydawać miliardów na działanie osłonowe. Wystarczy, że za złotówkę, ale z zyskiem, odsprzeda te kopalnie górnikom. Oni zadbają, żeby były dobrze i profesjonalnie zarządzane, by przynosiły zyski, dawały miejsca pracy. To jest droga. Tu rząd powinien pomóc zorganizować się górnikom – mówił Zbigniew Ziobro.

Związki zawodowe w Kompanii Węglowej nie zgadzają się na rządowy program naprawczy dla ich spółki. Zapowiedzieli, że w poniedziałek w regionie śląsko-dąbrowskim rozpocznie się akcja protestacyjno-strajkowa w tej sprawie. Protest mają poprzedzić dzisiejsze masówki w kopalniach.

Spontaniczne akcje protestacyjne już prowadzi ponad tysiąc górników w czterech kopalniach przewidzianych do likwidacji. Dołączają do nich pracownicy powierzchni.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl