NBP uczci Żołnierzy Niezłomnych

Narodowy Bank Polski wprowadził dziś do obiegu dwie srebrne monety kolekcjonerskie z serii upamiętniającej powojenne podziemie antykomunistyczne, które prezentują Żołnierzy Niezłomnych oraz Danutę Siedzikównę „Inkę”.

„W ramach serii <<Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni>> zostaną upamiętnieni żołnierze, którzy z odwagą, męstwem i poświęceniem przeciwstawili się sowieckiemu terrorowi” – napisał w folderze numizmatycznym prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński.

Jak podkreślił – „emisja monet to wyraz szacunku oraz uznania dla walczących o niepodległą Rzeczpospolitą w trudnych powojennych czasach”.

W ramach serii w tym roku Narodowy Bank Polski uczci również Witolda Pileckiego „Witolda”, Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” oraz Henryka Glapińskiego „Klingę”.

Rewers inaugurującej serię monety przedstawia grupę żołnierzy na tle stylizowanych drzew, biało-czerwoną flagę z umieszczoną na niej kotwicą – symbolem Polski Walczącej oraz napis „Zachowali się jak trzeba”. Na rewersie drugiej monety znajduje się wizerunek Danuty Siedzikówny „Inki” oraz identyczny jak na poprzedniej monecie napis wraz z flagą. Awers monet przedstawia rozerwane więzienne kraty oraz wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Obie monety zaprojektowała Dobrochna Surajewska.

Monety w nakładzie do 17 tys. sztuk będą dostępne w cenie 120 zł w sklepie internetowym „Kolekcjoner” oraz w oddziałach okręgowych NBP.

Narodowy Bank Polski zaznaczył, że mianem „Żołnierze Niezłomni” określa się zbrojne powojenne podziemie niepodległościowe. Po roku 1944 o wolną Polskę walczyło około 200 tys. osób, 20 tys. z nich zginęło. Ostatni – 21 października 1963 r.

PAP/RIRM

drukuj