CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=801520

Premier M. Morawiecki o Ince: To wzór młodej polskiej patriotki

Inka to wzór młodej polskiej patriotki. Dziś, parafrazując jedne z jej ostatnich znanych słów, głośno mówimy całej Polsce i światu – zachowała się nie tylko, jak trzeba. Zachowała się jak największa bohaterka – napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Premier przypomniał przypadającą dziś 74. rocznicę śmierci Danuty Siedzikówny „Inki” niespełna 18-letniej sanitariuszki Armii Krajowej, zamordowanej przez komunistyczne siły bezpieczeństwa.

“Niech żyje Polska!” – tym okrzykiem 74 lata temu życie zakończyła Danuta Siedzikówna ps. “Inka”. Zaledwie 18-letnia…

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Piątek, 28 sierpnia 2020

„Została zamordowana za służbę wolnej Polsce, odmowę uznania narzuconego przez sowietów reżimu i wspieranie podziemia niepodległościowego, w tym Żołnierzy Wyklętych” – przypomniał Mateusz Morawiecki.

Zwrócił uwagę, że „nie każdy wie, że Inka służyła w oddziale por. Leona Beynara, znanego szerzej jako Paweł Jasienica, czyli późniejszego autora monumentalnej, wielotomowej historii Polski, z której do tej pory uczą się kolejne pokolenia Polaków”.

„Do ostatniej chwili, pomimo bicia, nie zdradziła swoich towarzyszy z wileńskiej brygady AK. Odmówiła również samodzielnego starania się o prawo łaski. Wyrok śmierci przez rozstrzelanie wykonano 28 sierpnia 1946 r. Zbrodnia ta uznawana jest za mord sądowy” –  wskazał premier.

Zaznaczył, że do początku lat 90. Inka „była uznawana za winną – w świetle prawa została zrehabilitowana dopiero w roku 1991”.

„Miejsce pochówku Danuty Siedzikówny, dzięki śledztwu Instytut Pamięci Narodowej, odnaleziono dopiero w roku 2014. Uroczysty pogrzeb bohaterki odbył się w roku 2016, podczas którego Prezydent Andrzej Duda awansował ją pośmiertnie na pierwszy stopień oficerski” – napisał premier Morawiecki.

„Inka to wzór młodej polskiej patriotki. Dziś, parafrazując jedne z jej ostatnich znanych słów, głośno mówimy całej Polsce i światu – zachowała się nie tylko, jak trzeba. Zachowała się jak największa bohaterka. Cześć jej pamięci!” – podsumował Mateusz Morawiecki.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl