Przyszłoroczne wynagrodzenie minimalne wyniesie 2250 zł

Minimalne wynagrodzenie w przyszłym roku wyniesie 2250 zł – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Rząd wcześniej proponował 2220 zł. Z kolei minimalna stawka godzinowa w 2019 r. została ustalona na poziomie 14,70 zł. Decyzja zapadła dziś na posiedzeniu Rady Ministrów.

To kolejny dowód na to, że rząd Zjednoczonej Prawicy chce, by gospodarka rozwijała się nie na niskich, ale rosnących płacach – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Polityk podziękował stronie społecznej, pracodawcom i związkowcom za otwartość i rozmowy w ramach Rady Dialogu Społecznego.

­- To jest coś, na czym nam bardzo zależy. To jest nasza kolejna obietnica. To jest kolejny dowód na to, że dotrzymujemy słowa. Można też porównać to, na jakim poziomie była płaca minimalna w czasach naszych poprzedników i to pod koniec rządu – weźmy listopad czy październik 2015 roku, 3 lata temu. To było 1750 zł. A więc dzisiaj, wdrażając to rozporządzenie, będzie to o 500 złotych więcej, czyli następne nasze 500 plus, można powiedzieć – wskazał premier.

Kwota 2250 zł pozwala zachować relacje minimalnego wynagrodzenia do przeciętnego – tłumaczyła na konferencji szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

– W sytuacji, w której rosną wynagrodzenia – jesteśmy we wzroście gospodarczym – nie chcemy, żeby przeciętne wynagrodzenie uciekało, a te osoby – jest tych osób 1,5 mln – zarabiają według stawek minimalnego wynagrodzenia. Ale proszę pamiętać, że rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził przy umowach cywilno-prawnych tę minimalną stawkę godzinową 13,70 zł w 2018 roku wynosi. I jak rośnie minimalne wynagrodzenie, a ta nasza propozycja to jest wzrost o 7,1 w stosunku do tegorocznego minimalnego wynagrodzenia, to stawka godzinowa będzie w 2019 roku wynosiła 14,70 zł – powiedziała minister.

Propozycja ws. minimalnej płacy i stawki godzinowej zostanie teraz przesłana do RDS, rząd liczy na jej akceptację w tym kształcie.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl