PAP/Tomasz Gzell

Z. Ziobro do Żołnierzy Niezłomnych: Historia przyznała wam rację

Żołnierze Niezłomni mieli zostać zapomniani lub kojarzyć się z bandytami, ale historia przyznała rację tym, którzy mieli odwagę, w sercu Boga i wierność Ojczyźnie – powiedział szef Ministerstwa Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas uroczystości w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

„Żołnierze Niezłomni, mieliście zostać zapomniani, wasze bohaterstwo, wasza odwaga, wasze czyny, które były dyktowane miłością do Ojczyzny miały zostać rzucone w zapomnienie, zakopane w dole, gdzieś głęboko zasypane wapnem, a pamięć o was – jeśli miała być jakaś – to taka, abyście kojarzyli się z bandytami zdrajcami” – mówił Zbigniew Ziobro.

„Tak tą historię chcieli dla nas pisać zdrajcy, komuniści, służący sowieckim rozkazom, wykonującym sowieckie polecenia, wykonującym również z niezwykłą zaciętością zbrodnicze polecenia tortur, szykan, zadawania bólu i śmierci bohaterom, najodważniejszym z odważnych” – dodał.

Podkreślił, że historia przyznała jednak rację Niezłomnym.

„Przyznała wam rację, przyznała rację tym, którzy mieli odwagę, którzy mieli w sercu Boga oraz wierność Ojczyźnie. I dziś tu właśnie jesteśmy, żeby oddać wam cześć i pamięć” – powiedział minister sprawiedliwości.

Dodał, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych możemy dziś obchodzić m.in. dzięki środowiskom patriotycznym, które nie zapomniały, o tym co Niezłomni zrobili dla Polski oraz prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, który podjął decyzję o powołaniu tego święta.

„Jesteśmy też w tym miejscu ponieważ tu powstało muzeum, niejedyne w Polsce, które ma służyć temu, aby nie zapomniano prawdy o bohaterstwie, o odwadze, prawdy o waszych wspaniałych czynach” – dodał Zbigniew Ziobro.

Dziękował też dyrektorowi muzeum dr. Jackowi Pawłowiczowi, wiceprezesowi IPN prof. Krzysztofowi Szwagrzykowi, przedstawicielom polskiej nauki oraz wolontariuszom zaangażowanym w projekt odkrywania prawdy i pokazywania jej „ku pamięci następnych pokoleń Polaków”.

„Bardzo wam wszystkim dziękuję za to zaangażowanie, za pasję i serce, które w to wkładacie” – powiedział szef Ministerstwa Sprawiedliwości.

PAP/RIRM

drukuj