MR: wizyta wiceministra Radosława Domagalskiego w Genewie

Architektura handlu międzynarodowego i rola Unii Europejskiej, w tym Polski w jej kształtowaniu to główny temat spotkań wiceministra rozwoju Radosława Domagalskiego z Dyrektorem Generalnym Światowej Organizacji Handlu Roberto Azevedo oraz szefem dywizji akcesyjnej WTO Chiedu Osakwe. Wiceszef resortu odbył także szereg rozmów z ambasadorami, stałymi przedstawicielami państw UE przy WTO.

Z dyrektorem generalnym WTO wiceminister Domagalski omówił aktualny stan przygotowań do Konferencji Ministerialnej Światowej Organizacji Handlu, najwyższej władzy WTO, która nakreśli plany jej rozwoju i perspektywy dalszego działania.

Polska popiera inicjatywy wspierające liberalizację handlu światowego i wzmocnienie systemu WTO. Tworzenie warunków ułatwiających prowadzenie biznesu wpisuje się w priorytety polityki handlowej Polski – podkreślił wiceminister.

Jak mówił, istnieje potrzeba utrzymania formuły wielostronnej, zwiększenia efektywności negocjacji oraz otwarcia WTO na nowe obszary negocjacyjne. I dodał, że konieczne jest osiąganie zrównoważonych efektów negocjacji w obszarze tematów poruszonych podczas Rundy Rozwojowej Doha w Katarze, jak również w nowych obszarach. Dyrektor Generalny Azevedo przedstawił perspektywę procesu negocjacyjnego przed Konferencją Ministerialną MCXI. Minister Domagalski pozytywnie odniósł się do pomysłu objęcia umową TFA obszaru usług (tzw. TFA+). Podczas rozmów z szefem dywizji akcesyjnej WTO Chiedu Osakwe, omówiony został aktualny stan procesów akcesyjnych do WTO ze szczególnym uwzględnieniem Białorusi i Iranu.

O ratyfikacji umowy handlowej między Unią Europejską a Kanadą (CETA) wiceminister Domagalski rozmawiał z ambasadorami, stałymi przedstawicielami UE i Węgier przy WTO: Marcem Vanheukelem, oraz Rajmundem Kissem. Polski rząd – jak mówił wiceminister rozwoju – wykazuje dużą ostrożność w tej sprawie. Obawy budzi możliwość ratyfikacji umowy w oparciu o Parlament Europejski, bez możliwości ratyfikacji przez parlamenty państw członkowskich UE.

Współpraca polsko-węgierska oraz w ramach Grupy Wyszehradzkiej na forum Światowej Organizacji Handlu była głównym tematem spotkania z ambasadorem Rajmundem Kiss’em. Ministrowie omówili realizowane strategie polityki handlowej obydwu krajów oraz kwestie związane z koordynacją działań na forum WTO w ramach przygotowań do Konferencji Ministerialnej MCXI.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl