Ruch Narodowy chce przeprowadzenia w Polsce tzw. Polexitu

Ruch Narodowy postuluje o przeprowadzenie w Polsce tzw. Polexitu. Postulat dotyczący referendum ws. wyjścia Polski z UE pojawił się po tym, gdy Brytyjczycy w plebiscycie zdecydowali o opuszczeniu struktur Unii Europejskiej. Za tzw. Brexitem opowiedziało się 52 proc. Brytyjczyków.

Przedstawiciele Ruchu Narodowego podkreślają, że UE w obecnym kształcie to zły projekt, który należy zastąpić gospodarczą współpracą suwerennych państw.

Poseł Robert Winnicki, zwraca uwagę, że w UE dominują najsilniejsi. Prezes Ruchu Narodowego dodał, że Brytyjczycy pokazali alternatywne rozwiązanie.

– Wraca dziś Europa narodów, wraca nadzieja na Europę narodów i bardzo dobrze się dzieje, że Brytyjczycy podjęli taką, a nie inną decyzję. Najistotniejszy jest sygnał polityczny, jaki poszedł do wszystkich Europejczyków. Jest alternatywa wobec Unii Europejskiej, tą alternatywą jest suwerenność, tą alternatywą jest współpraca gospodarcza i współpraca w Europie, ale na innych nie federalnych zasadach. Unia Europejska, narody Europy potrzebują właśnie tego, co się stało w Wielkiej Brytanii, eurosceptycznego wstrząsu, żeby zmienić bieg historii – zauważył Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego.

Poseł Winnicki zaapelował również do Prezesa PiS-u Jarosława Kaczyńskiego i Pawła Kukiza, by pozwolili swoim eurosceptycznym posłom swobodnie zabierać głos na temat wyjścia Polski z UE.

Lider PiS-u komentując wyniki brytyjskiego referendum podkreślał, że nie ma w Polsce pomysłów o przeprowadzeniu referendum w sprawie wyjścia z UE. Dodał jednak, że pozytywną odpowiedzią na Brexit byłaby reforma UE i nowy traktat europejski.

RIRM

drukuj