fot. pikniklotniczy.krakow.pl

Trwa XII Małopolski Piknik Lotniczy w Krakowie

Dziś i jutro na odwiedzających krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego czekają liczne atrakcje. Rozpoczął się XII Małopolski Piknik Lotniczy.

To jedna z największych imprez lotniczych w Polsce. Co roku do Krakowa na  historyczne lotnisko Rakowice-Czyżyny przybywa około 40-tysięczna publiczność.

Miłośnicy lotnictwa będą mieli okazję podziwiać akrobacje indywidualne oraz grupowe, skoki ze spadochronem i z flagami, samoloty historyczne od okresu I wojny światowej , a także maszyny Sił Powietrznych RP. Łącznie w powietrzu zobaczymy ponad 100 maszyn lotniczych. W czasie pokazów swoje umiejętności zademonstrują mistrzowie w akrobatyce lotniczej m.in. z Polski, Niemiec czy Rosji.

– Gwiazdą naszego pikniku będzie Mustang. To myśliwiec z okresu drugiej wojny światowej, uznawany za właściwie jeden z najlepszych myśliwców końcówki wojny – mówi Krzysztof Radwan, dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Na takich maszynach w końcowym okresie wojny latali polscy piloci, odnosząc zwycięstwa – zwraca uwagę Krzysztof Radwan.

Oprócz pokazów lotniczych na całe rodziny czeka mnóstwo innych atrakcji, jak inscenizacje grup rekonstrukcyjnych, prezentacja sprzętu wojskowego, a dla najmłodszych wesołe miasteczko, liczne konkursy, gry i zabawy.

– Będzie też taka pozorowana walka, tym razem kilka samolotów współczesnych, akrobacyjnych, ale przemalowanych na niemieckie i rosyjskie – informuje Krzysztof Radwan.

Małopolski Piknik Lotniczy co roku przyciąga rzeszę widzów i fanów lotnictwa. Samoloty na krakowskim niebie będą latać przez cały weekend od 10.00 do 19.30.

RIRM

drukuj