Kraków wprowadzi ustawę antysmogową?
Blisko 4,5 tys. osób w ciągu niespełna dwóch tygodni poparło zakaz stosowania paliw stałych w Krakowie. Przedstawiciele Krakowskiego Alarmu Smogowego wręczyli wicemarszałkowi woj. małopolskiego Wojciechowi Kozakowi apel o szybkie przyjęcie przez Sejmik uchwały antysmogowej.
„Święty Mikołaju nie proszę Cię o nową zabawkę, chciałabym tylko, żeby w naszym mieście było czyste powietrze. Możesz przynieść nam czyste powietrze?” – tak zaczyna się najnowszy spot krakowskiej kampanii antysmogowej. Problem wysokiego zanieczyszczenia powietrza jest niebezpieczny dla mieszkańców stolicy Małopolski.
SPOT:
– Mamy do czynienia ze zdecydowanie większymi zanieczyszczeniami, zwłaszcza dotyczy to tych toksycznych składników w pyle, mówimy wielopierścieniowych węglowodorach aromatycznych. One są rakotwórcze i powodują szereg innych schorzeń – zwraca uwagę Ryszard Listwan, zastępca Małopolskiego inspektora WIOŚ.
We wtorek zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące projektu nowej uchwały antysmogowej dla Krakowa, która przewiduje restrykcyjne ograniczenia, m.in. zakaz palenia drewnem w kominkach.
Apel w tej sprawie podpisało prawie 4,5 tys. osób. Andrzej Guła, który złożył podpisy w Urzędzie Marszałkowskim, stwierdza, że jej wprowadzenie jest konieczne.
– Jest to uchwała, która jest warunkiem koniecznym – choć zdajemy sobie sprawę z tego, że niewystarczającym dla poprawy jakości powietrza w Krakowie, dla doprowadzenia do takiego stanu powietrza, który nie stwarza realnego zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców Krakowa – mówi Andrzej Guła, prezes stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy.
Petycję z zadowoleniem przyjął wicemarszałek województwa małopolskiego, który zapowiedział debatę nad uchwałą jeszcze w tym miesiącu.
– 30 grudnia, mam nadzieję, że sejmik podejmie tę uchwałę – jedyną właściwą dla Krakowa jako prolog dla małopolski. Bo doskonale wiemy, że historia „kopciuchów”, tych pieców, które spalają wszystko, w Małopolsce jest za bardzo popularna i buduje to dziedzictwo smogowe – powiedział wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak.
Podczas konsultacji społecznych projektu uchwały do urzędu marszałkowskiego wpłynęło 4 760 uwag. Wśród nich jest ponad 4,6 tys. wniosków poparcia dla całkowitego zakazu palenia węglem i drewnem w kotłach, piecach i kominkach.
Sprzeciw wobec wprowadzania ograniczeń w używaniu paliw stałych zgłosiło zaledwie 35 osób, a 70 osób uważa, że zakaz nie powinien dotyczyć kominków.
RIRM