Kraków: Ikona Narodzenia Pańskiego podczas „Żywej Szopki”

Ikona Narodzenia Pańskiego będzie prezentowana podczas „Żywej Szopki” organizowanej w Krakowie przez oo. franciszkanów. Będzie też można skosztować przetworów i ciasteczek zrobionych przez siostry benedyktynki ze Staniątek i złożyć datki na wsparcie ich opactwa. 

Atrakcją dla dzieci będą jasełka i jak co roku żywe zwierzęta: owce, kozy, lamy, osiołek i kucyk.

W Wigilię późnym wieczorem życzenia świąteczne złoży zebranym przed szopką metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz. W pierwszym dniu świąt zaprezentowana i poświęcona zostanie ikona Narodzenia Pańskiego, autorstwa Grety Leśko.

Ikona powstała specjalnie na naszą prośbę. Chcemy w taki bardzo współczesny sposób – posługując się obrazem – przypomnieć o narodzeniu Jezusa. Ikona niesie ze sobą bardzo głęboką treść, przedstawia naukę Kościoła – prawdę wiary, którą Kościół wyznaje i którą żyje – mówił koordynator „Żywej szopki” brat Piotr Kantorski.

W tym roku franciszkanie chcą pomóc siostrom benedyktynkom ze Staniątek. W opactwie, którego historia sięga XIII wieku, jest obecnie 17 mniszek, które muszą zdobyć środki na utrzymanie siebie i zabytkowego obiektu.

Podczas towarzyszącego „Żywej Szopce” kiermaszu będzie można skosztować przygotowanych według tradycyjnych, klasztornych receptur pierniczków, ciastek i przetworów.

Będzie to m.in. sałatka z zielonych pomidorów, brzoskwinie w syropie oraz dżemu z aronii i malin. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wspierają nasze opactwo i modlimy się za naszych dobroczyńców – powiedziała s. Stefania Polkowska.

W auli bł. Jakuba przy bazylice franciszkanów zaplanowano kiermasz książek. Będzie też można obejrzeć szopki z krajów Ameryki Południowej i Afryki. Każdego dnia przy Franciszkańskiej planowane są jasełka i wspólne kolędowanie.

„Żywą szopkę” od lat organizują klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów. Zwierzęta są wypożyczane z krakowskiego ZOO oraz z hodowli Uniwersytetu Rolniczego.

Tradycja „żywych szopek” sięga średniowiecza. Po raz pierwszy taką szopkę zorganizował w 1223 r. we włoskim Greccio św. Franciszek z Asyżu. Chciał w ten sposób pokazać prostotę, ubóstwo i pokorę, które towarzyszyły przychodzącemu na świat Chrystusowi. W Krakowie pierwsza „żywa szopka” została przygotowana przez franciszkanów w 1992 r.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl