Podlaskie. Polskie dzieci z Litwy przyjechały na święta do Polski

Grupa 40 polskich dzieci z domów dziecka i ubogich rodzin na Litwie, które w sobotę przyjechały do Polski, spędzi tu święta Bożego Narodzenia, przede wszystkim w województwie podlaskim. Ich przyjazd zorganizowało Stowarzyszenie „Otwarty Dom” z Białegostoku. 

Dzieci, które zaprasza stowarzyszenie, są podopiecznymi domów dziecka w Podbrodziu i Niemenczynie, to również dzieci z ubogich rodzin z Bujwidz na Litwie, na których przyjazd zgadzają się ich rodziny bądź prawni opiekunowie.

W tym roku dzieci spędzą święta u rodzin głównie z województwa podlaskiego, ale także z Warszawy, Łomianek i Pułtuska.

Jak powiedziała PAP Anna Denkiewicz ze Stowarzyszenia „Otwarty Dom”, taki przyjazd to dla dzieci możliwość kontaktu z krajem i polskimi tradycjami. „W gronie życzliwych ludzi, każde z nich może spędzić święta w miłej i rodzinnej atmosferze” – dodała.

Mówiła, że dzięki tym pobytom dzieci mogą doskonalić język ojczysty, uczą się też funkcjonować w rodzinie; mają swe obowiązki, ale też ciepło drugiego człowieka. Dodała, że dzieci na ten przyjazd czekają cały rok, to ich nagroda za dobre zachowanie.

Po raz pierwszy do swojej rodziny 14-letnią dziewczynkę zaprosił Maciej Aronowicz. Chce jej pokazać Białystok i okolice, ale – jak mówił – najważniejsze, żeby przez te dwa tygodnie poczuła, iż są święta, które spędza w domu, razem z bliskimi osobami. Pan Maciej zachęcił też swojego kuzyna, żeby także zaprosił dzieci do swojej rodziny. I tak Andrzej Borawski będzie gościł u siebie chłopca i dziewczynkę. Pytany, dlaczego się zdecydował, powiedział, że „to dobroć serca, która jest w każdym człowieku”.

Agnieszka Dołęgiewicz zdecydowała się przyjąć do siebie dziecko po raz drugi. Powiedziała, że w ubiegłym roku przyjechała do nich dziewczynka. „Cudownie spędziliśmy święta z dzieckiem, które tego potrzebuje, dlatego postanowiliśmy zaprosić po raz kolejny” – mówiła. W tym roku do rodziny pani Agnieszki przyjechał chłopiec – Roch.

Dzieci, oprócz pobytu u rodzin, mają zaplanowane wspólne spotkanie. W tym roku pojadą do Sokółki, gdzie zwiedzą miasteczko i pójdą na basen.

Głównym celem działania Stowarzyszenia „Otwarty Dom” z Białegostoku jest pomoc polskim dzieciom na Wschodzie. Przyjazdy do Polski organizuje ono od kilkunastu lat. Oprócz Świąt Wielkanocnych, dzieci zapraszane są też na święta Bożego Narodzenia oraz na letni wypoczynek. Stowarzyszenie organizuje też pomoc materialną dla dzieci z Litwy.

PAP

drukuj