PO nadal naciska na Prezydenta ws. uchwały o TK

Prezydent Andrzej Duda nie ma żadnych podstaw, aby przyjąć ślubowanie od trzech osób, które PO wybrała na członków TK – powiedział poseł Jacek Sasin.

Politycy największej partii opozycyjnej złożyli do Sejmu projekt uchwały wzywającej prezydenta Andrzeja Dudę do wykonania wyroku Trybunału z 3 grudnia br.

W podobnym tonie wypowiada się profesor Andrzej Zoll. Były prezes Trybunału Konstytucyjnego uważa, że trzech sędziów wybranych przez Prawo i Sprawiedliwość powinno zrezygnować.

Poseł Jacek Sasin przypomina, że poprzedni parlament, niezgodnie z prawem, dokonał wyboru sędziów za pomocą ustawy.

– Sejm poprzedniej kadencji nie dokonał skutecznego wyboru tych sędziów. Dzisiaj niektórzy mówią, że prezydent powinien odebrać ślubowanie od trzech osób, nieskutecznie wtedy wybranych. Prezydent nie miał żadnych podstaw, aby tę przysięgę odbierać – powiedział poseł Jacek Sasin.

Obecnie Trybunał Konstytucyjny jest w pełnym 15 osobowym składzie. Poseł Jacek Sasin zauważył, że prezes Trybunału Andrzej Rzepliński nie dopuszcza do orzekania  pięciu sędziów, którzy zostali zaprzysiężeni przez prezydenta. Tym samym – jak dodał poseł  – doprowadza on do paraliżu instytucji.

RIRM

drukuj