PO chce zbadania przez Trybunał nowej ustawy o TK
Platforma Obywatelska zwróciła się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie nowej ustawy o TK. Według Borysa Budki, posła tej partii, Prawo i Sprawiedliwość chce poprzez tę ustawę wyeliminować możliwość kontroli aktów prawnych stanowionych w tej kadencji.
Konkluzją wniosku do Trybunału ma być stwierdzenie, że przepisy w tzw. ustawie naprawczej są niezgodne z ustawą zasadniczą. PO liczy, że Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy ich wniosek jeszcze w czasie trwania vacatio legis zaskarżonej ustawy, czyli w ciągu najbliższych 13 dni.
Tymczasem poseł Krystyna Pawłowicz, konstytucjonalista, przypomina, że ustawa ma charakter przejściowy i będzie wypracowana właściwa ustawa o TK. Ma opierać się na raporcie zespołu ekspertów powołanego przez marszałka Sejmu. W raporcie, według wstępnych informacji, mają być uwzględnione także niektóre sugestie Komisji Weneckiej.
– Na pewno nie będzie to żywe przeniesienie i sugestia, żeby polski Sejm naruszając obowiązującą polską Konstytucję – tworzył konstrukcję, która jest sprzeczna z Konstytucją RP. Trzeba pamiętać, że tłumacząc w pierwszej i kolejnych częściach zasady ustrojowe Polski, tak żeby osoby, które w przyszłości zamierzałyby krytykować – w tym Komisja Wenecka – widziały, że musimy stać na gruncie polskiej Konstytucji i jej przestrzegać. Nie może być tak, że wykonujemy sugestie Komisji Weneckiej i wprowadzamy na mocy ich żądań „ustrój trybunalski”, tzn. taki, w którym Trybunał Konstytucyjny sprawuje nadrzędną „super-władzę” w Polsce nad Sejmem i Prezydentem – zwraca uwagę Krystyna Pawłowicz.
Parlament zakończył prace nad ustawą 22 lipca. Prezydent Andrzej Duda podpisał ją w sobotę, a wczoraj została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw. Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia. W zamierzeniu PiS-u, które przygotowało projekt wyjściowy , ustawa ma być odpowiedzią na kryzys, jaki od wielu miesięcy trwa wokół TK.
Powstał już także raport zespołu ekspertów ds. Trybunału Konstytucyjnego powołanego przez marszałka Sejmu. Składa się z trzech części: analizy opinii Komisji Weneckiej, analizy konfliktu polityczno-prawnego wokół Trybunału oraz propozycji dla władzy ustawodawczej zawartej w 10 tezach.
RIRM