Kosztowne pożegnania sędziów z Trybunałem Konstytucyjnym

Poseł PiS-u Krystyna Pawłowicz określiła jako skandal przeznaczenie przez byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego 55 tys. zł na prywatne kolacje z sędziami. Portal wPolityce.pl dotarł do wstępnego audytu w TK, który przygotowało nowe kierownictwo. Wynika z niego, że w ostatnich latach na uroczyste pożegnania siedmiu sędziów TK kończących kadencje z kasy instytucji wydano kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Prof. Krystyna Pawłowicz podkreśla, że były prezes TK Andrzej Rzepliński dysponował pieniędzmi praktycznie w nieograniczony sposób. Poseł, która wnioskowała o ograniczenie budżetu TK przypomina, że na rocznicę działalności tej instytucji prezes Rzepliński chciał przeznaczyć milion złotych.

– Prezes Rzepliński wprowadził tradycję, przepraszam za wyrażenie ,,dojenia” Trybunału Konstytucyjnego z publicznych pieniędzy – naprawdę bez zażenowania. To pokazuje również mentalność sędziów Trybunału Konstytucyjnego, a jednocześnie rozumiemy teraz, czego oni i inne osoby broniące poprzedniego systemu, czego naprawdę broniły, po prostu nieograniczonego, niekontrolowanego życia, funkcjonowania, pasożytowania na środkach publicznych – powiedziała prof. Krystyna Pawłowicz.

9 letnia kadencja Andrzeja Rzeplińskiego zakończyła się w grudniu 2016 r. Nowy prezesem TK jest sędzia Julia Przyłębska.

RIRM

drukuj