fot. trybunal.gov.pl

Projekt PiS ws. TK będzie projektem bazowym

Projektem bazowym przy pracach ws. zmiany prawa o Trybunale Konstytucyjnym będzie projekt Prawa i Sprawiedliwości; taką decyzję podjęła sejmowa podkomisja rozpatrująca 4 projekty nowelizujące przepisy o TK.

Swoje propozycje w tym zakresie zgłosił także tzw. Komitet Obrony Demokracji, PSL oraz ugrupowanie Kukiz’15.

Nowelizacja autorstwa PiS zakłada m.in., że pełen skład Trybunału Konstytucyjnego to co najmniej 11 osób. Sprawy dotyczące wolności obywatelskich czy zakazu dyskryminacji mają zapadać większością 2/3 głosów przy pełnym składzie.

Projekt Prawa i Sprawiedliwości to kompleksowa ustawa zmierzająca do rozwiązania kryzysu wokół TK – mówi poseł Stanisław Piotrowicz, szef sejmowej Komisji Sprawiedliwości.

Projekt posłów klubu Kukiz’15 i projekt PSL jest tylko niewielką nowelizacją do istniejącej ustawy. Natomiast projekt PiS oraz projekt inicjatywy obywatelskiej to projekty całościowego uregulowania sytuacji Trybunału Konstytucyjnego. Projekt PiS bazuje w zdecydowanej większości na rozwianiach ustawowych z 1997 roku. Uznaliśmy, że bazując na tym projekcie jest największa szansa na to, żeby uzyskać szersze porozumienie polityczne – zaznacza Stanisław Piotrowicz.

Przewodniczący podkomisji ds. nowelizacji ustawy o TK wskazał, że chciałby, aby zespół zakończył prace w ciągu dwóch tygodni.

Posłowie z podkomisji wznowią obrady jeszcze dziś po sejmowych głosowaniach.

RIRM

drukuj